timus.htm N. Watertown & Juhleville Dir.

NORTH WATERTOWN AND JUHELVILLE

BUSINESS AND RESIDENCE DIRECTORY FOR 1855

Along with OMISSIONS & CORRECTIONS and STATE AND COUNTY OFFICERS

Published by J.D.Huntington, Watertown, 1855


NORTH WATERTOWN RESIDENCE DIRECTORY

Ackles, Miss M. A., Domestic, 11 Moulton.
Adsit George A., Blacksmith, 11 Main.
Ainsworth, S., Machinist, 10 Moulton.
Allen, S., Wagon Maker, 1 Wall.
Angel, Truman S., Grocer, 51 Main.
Angel, Charles B. Clerk, b 51 Main.
Angel, -----. Clerk, b 51 Main
Austin, Miss A. Tailoress, b 17 Leray.
Babcock, Geo. Laborer, b on Butternut.
Bagley, William, Machinist, 50 Evans.
Baldwin, B H. Joiner, 28 Main.
Barclay, R. Proprietor of Black River House.
Bates, Bradley, Grocer, b Spalsbury's Hotel.
Bascom, George, Mechanic, 21 Evans.
Bingham, Mrs. E. Tailoress, 52 Evans.
Bingham, Luther, Joiner, b 52 Evans.
Binsse, J. Land Agent, 55 Main.
Blount, A. Retired Farmer, 11 Edmunds.
Borden, D. J. Painter, 26 Evans.
Bowers, S. Teamster, b 47 Main.
Bowker, S. Blacksmith, 3 Wall.
Bradford, J. N. Machinist, b 14 Moulton.
Brainard, George, Blacksmith, b 34 Main.
Brennan, James, Laborer, North, n Lynde.
Brockway, Hugh F. Joiner, b 11 Moulton.
Brown, William, Joiner, 21 Edmunds.
Buck, George A. b Spalsbury's Hotel.
Buck, Miss G. A. b Spalsbury's Hotel.
Burns, Jane, Tailoress, b on Butternut.
Butler, Mrs. H. Widow, b 20 Main.
Cary, Thomas, Machinist, b 55 Evans.
Case, Rodney, Pump-maker, 53 cor North & Evans.
Case, Lorenzo, Joiner, 18 Moulton.
Case, Curtiss, Joiner, b 18 Moulton.
Chase, D. W. Blacksmith, 13 Leray.
Clemens, Phillip, Laborer, rear of 25 Main.
Clyde, Robert, Laborer, b 47 Main.
Collins, John, Shoemaker, Leray, n Covered Bridge.
Cole, S. Farmer, new st. North of Main, bel Edmunds.
Conway, A. Blacksmith, 25 Moulton.
Cook, William D. Miller, 7 Edmunds.
cornwall, Erastus, Teamster, 10 Evans.
Cornwall, Jonathan, Turner, 27 Evans.
Cornwall, D. Joiner, Grove, n Centre.
Cory, P. Blacksmith, b 25 Moulton.
Cozeno, John, Laborer, 30 Main.
Cramer, Jacob, Joiner, 40 Main.
Crank, Miss E. Tailoress, b Grove, n Centre.
Culver, Warren F. Machinist, 10 Wall.
Daily, Ellen, Domestic, 4 Moulton.
Dana, Miss J. b Black River House.
Davison, W. Paper-hanger, 25 Evans.
Delmore, Michael, Laborer, foot of Wall.
Delong, Mrs. Widow, 12 Wall.
Dickerson. D. Clerk, b 9 Evans.
Dorey, M. Blacksmith, 13 Evans.
Dorey , Thomas, Blacksmith, b 13 Evans.
Dorey, James, Axe-maker, b 13 Evans.
Eddy, E. A, Blacksmith, 38 Main.
Elliott, William, Laborer, 35 main.
Empy, John, Laborer, 2 Angel's Row.
Estlestine, William, Joiner, Leray, n Elm.
Failing, Warner, Proprietor of Failing's Hotel.
Failing, Harvey, Constable, b Failing's Hotel.
Failing, George H. Farmer, b Failing's Hotel.
Failing, William S. Clerk, b Failing's Hotel.
Failing, Miss E. M. b Failing's Hotel
Fairchilds, A. Cabinet-maker, 34 Evans.
Farall, P. Laborer, Binse, n Leray.
Fay, John, Farmer, Butternut.
Ferris, George, Civil Engineer, b Failing's Hotel.
Fish, M. M. Blacksmith, 17 Moulton.
Fowler, Philo, Overseer on Railroad, b Spalsbury's Hotel.
Frazier, John, Laborer, 50 Evans.
Frazier, T. J. Machinist, 14 Moulton.
Frisbie, J.S. Dealer in Real Estater, cor Munson & Elm.
Frisbie, B.S., student, b cor Munson & Elm.
Fuller, Ruth, Widow, cor Evans & Moulton.
Gates, Mrs. H. Widow, 20 Main
Gates, W. H. Overseer on Railroad, b 20 Main.
Gates, Miss H. A. b 20 Main..
Gates, H. A. b 20 Main.
Gates, J. C. Blacksmith, 2 Edmunds.
Goulding, Mary, Domestic at Spalsbury's.
Grace, Michael, Laborer, 55 Main.
Gyat, Peter, Tanner, 8 Leray.
Hancock, D. Moulder, b 10 Wall.
Hanley, James, Laborer, 12 Edmunds.
Hart, Patrick, Laborer, 6 Edmunds.
Haven, Dexter, Mechanic, 16 cor Leray & Lynde.
Haven, Nathaniel, Joiner, b 52 Main.
Henderson, Mrs. Domestic, 2 Edmunds.
Herrick, F. Joiner, 15 Moulton.
Herrick, Daniel, farmer, b 15 Moulton.
Hickey, John, Moulder, 49 Evans.
Hill, Mrs. H. Widow, b 7 Wall.
Hill, Martha, b 7 Wall.
Hoose, Odel, Laborer, 4 Angel's Row.
Hoose, David, Sailor, b 4 Angel's Row.
Hughs, Samuel, Laborer, b 47 Main.
Hunter, Margaret, 12 Moulton.
Irvin, David N. Cabinet-maker, 41 Evans.
Ishum, Phillip, Distiller, b 34 Main.
Jenks, Clark, Joiner, Leray, n Elm.
Joy, Mrs. A. Widow, b 18 Moulton.
Keough, Thomas, Laborer, North, n Lynde.
Kellogg, A. H. Joiner, Cor of Lynde & Davison.
Kelsey, Henry, Farmer, 56 Main.
Keon, Patrick, Coroner, 16 Evans.
Kerscher, Pauline, Domestic, 55 Main.
Klyne, Robert, Laborer, rear of 25 Main.
Knapp, Thos. Shoemaker, 9 Evans.
Lado, F. Axa Grinder, Grove, n Centre.
Lado, Joseph, Blacksmith, Grove, n Centre.
Langden, Benona, Cabinet-maker, b 25 Moulton.
Lashley, J. N. Painter, b 27 Evans.
Lauftis, Thomas, Laborer, b North, n Lynde.
Lawrence, A. J. Tool-maker, b 18 Moulton.
Lenox, Eli, Joiner, 17 Moulton.
Lieb, Rosa, Domestic, 55 Main.
Lindsay, William Turner, 9 Wall.
Lindsay, William Jr., Joiner, b 9 Wall.
Loan, Mrs. E. Widow, rear of 25 Main.
Long, Nelson, Joiner, Grove, n Centre.
Lyon, J. B., Carman, Centre, above Grove.
Lyon, Edward, Moulder, North, n Lynde.
Magoveny, James, Furnaceman, b on Butternut.
Malopey, P. Laborer, rear of 25 Main.
Maloney, Matthew, Laborer, rear of 25 Main.
Matthews, Thomas, Mechanic, 36 Evans.
McCarn, David, Joiner, b Black River House.
McCarty, Mary, Domestic, 18 Moulton.
McCormick, William, Joiner, b Spalsbury's.
McCormick, D. Carriage-maker, Centre, n Grove.
McCue, John, Laborer, 25 Main.
McGuire, Edward, Bar-keeper at Black River House.
McGuire, William, Blacksmith, b 2 Edmunds.
McMinn, John, Blacksmith, b 18 Moulton.
McMinn, James, Joiner, 20 Moulton.
McOmber, David, Painter, b Butternut.
Merrell, A.B. Joiner, 30 Evans.
Miles, S. N. K. Sash-maker, b 11 Moulton.
Millard, Halsey, Miller, 11 Evans.
Millions, John, Farmer, 52 Evans.
Millions, Miss R. D. Tailoress. b 52 Evans.
Millions, Miss E. J. Tailoress, b 52 Evans.
Millions, Miss S. E. Tailoress, b 52 Evans.
Mills, Ansel, Farmer, Cor Leray & Evans.
Morse, John, Laborer, b 51 Evans.
Muldowny, Thomas, Laborer, 3 Angel's Row.
Munn, George J. b Spalsbury's.
Murray,------, Miller, b 53 Evans.
Nelson, Mrs. M. Widow, 56 Main.
Nelson, Henry, Painter, b 56 Main.
Nelson, Julia, b 56 Main.
Nelson, Isabella, b 56 Main.
Niblock, Samuel, Wagon-maker, cor Lynde & Davison.
Noteman, Jacob, Farmer, North side Butternut.
Parker, D. Cooper, 6 Moulton.
Patrick, Jacob, Furnaceman, b Butternut.
Patterson, Chaucey, Mason, 9 Moulton.
Patterson, Hiram, Mason, b 9 Moulton.
Payne, William, Laborer, 29 Main.
Perry, Miss M. Tailoress, b cor Lynde & Davison.
Phillips, Richard, Joiner, 32 Main.
Phillips, Miss F. b 32 Main.
Phillips, Richard, Teamster, Leray, n Elm.
Phillips, George, Blacksmith, Centre, n Grove.
Pierrepont, T. Sash-maker, b 11 Main.
Plato, Menzo, Beer manufacturer, b 40 Main.
Plato, Nelson, b North side Main, n Railroad Track.
Randal, Cyrus, Moulder, 51 Evans.
Ransom, John F. Sash manufacturer, 11 Moulton.
Rickerson, Mrs. E. Nurse, Centre, above Grove.
Roderick, Mary J. Domestic, 25 Moulton.
Robbins, D.S. Grocer, b Spalsbury's.
Rogers, J. W. Cooper, 47 Main.
Rugg, William, Mason, 13 Main.
Rugg, Henry, Blacksmith, 7 Wall.
Russell, John, Paper-maker, 44 Evans.
Russell, John K. Saloon-Keeper, 38 Evans.
Ryther, Charles, Machinist, b 10 Wall.
Sabin, E. Justice of the Peace, 44 Main.
Sabin, Miss E. b at 44 Main.
Sandiforth, Mrs. L. b at Failing's Hotel.
Scott, G. B. Tanner, b at 21 Edmunds.
Scovill, J. Joiner, 2 Edmunds.
Seaver, William, Distiller, 10 Edmunds.
Sharlow, C. Laborer, 39 Main,
Sherdon, Mary, Domestic, 9 Evans.
Shory, Asa, Shoemaker, 2 Wall.
Skellenger, S. Teamster, 11 Evans.
Slater, Eliza, Seamstress, b Butternut.
Sloat, John, Cooper, 52 Main.
Sloat, Harrison, Mechanic, 21 Evans.
Smith, Stewart, Joiner, 17 Leray.
Smith, Simeon, rear of Blanck River House.
Smith, Henry A. Joiner, b rear of Black River House.
Smith, John, Joiner, 7 Moulton.
Snyder, R. S. Dealer in Medicine, 20 Evans.
Spalsbury, R. H. Proprietor of Hoter, 3& 5 Main.
Spalsbury, Mrs. P. b Spalsbury's Hotel.
Spalsbury, Miss R. H. b Spalsbury's Hoterl.
Spears, William, Distiller, 34 main.
Speas, William, laborer, b 34 Main.
Speas, George, Cooper, b 34 Main.
Speas, Mrs. J. Widow, b 34 Main.
Starkweather, H. Joiner, 8 Moulton.
Stone, George, Teamster, 25 Edmunds.
Stone, E. Painter, Davison, n Lynde.
Swenee, L. shoemaker, Juhelville, n Grove.
Taylor, J. G. Moulder, 15 Moulton.
Turner, A.B. North side of Main. n Railroad.
Turner, Nelson, Painter, 23 Moulton.
Turner, Mrs. B. Widow, 20 Evans.
Tynan, D. Laborer, over 25 Main.
Vincent, William, Leray, North of Elm.
Wait, Ezra, Lumber merchant, 26 Main.
Wait, Isaac, Joiner, 5 Moulton.
Wait, Daniel, Joiner, b 5 Moulton.
Welden, James, Laborer, 58 Main.
Wells, C. J. Grocer, 21 Main, (after May 1st, 30 Stone.Watertown.)
Whitmarsh, L.D. Joiner, b 19 Moulton.
Woodard, D. Miller, 18 Leray.
Wright, Charles, Laborer, 1 Angel's Row.
Wright, Charles, Lawyer, 19 Main, (after July 1st, 27 Clinton, Watertown)

JUHELVILLE RESIDENCE DIRECTORY

Allen, George, Machinist, 14 Water.
Allen, Sylvia, Tailoress, b 14 Water.
Baird, Daniel, Watchman, 2 Goulding.
Bissell, George, Joiner, Ridge, n East Factory.
Borden, N. Blacksmith, b cor Ridge & East Factory.
Bordon, Mrs. C Widow, b 9 East Factory.
Boyd, Joseph, Factory Hand, 11 Water.
Burns, Miss M. J. Domestic, 16 East Factory.
Carter, Lawrence, Sawyer, 38 Water.
Coffeen, M. Millwright. Ridge, n East Factory.
Goffeen, Miss Mahala, Tailoress, b Ridge, n East Factory.
Cutler, E. Laborer, b 16 East Factory.
Davenport, Miss R. b 11 East Factory.
Davis, A. Founder, 8 Goulding.
Decant, T. Painter, 14 Goulding.
Forbes, William, Mason, b 16 East Factory.
George, Henry, Machinist, 44 Water.
Goulding, George, Machinist, 6 Goulding.
Hamlin, Eli, Blacksmith, Cor East Factory & Ridge.
Hawver, William, Moulder, 3 East Factory.
Hull, E. Carman, 24 East Factory.
Huston, John, Blacksmith, Ridge, above East Factory.
Lewis, C. C. Paper-maker, 11 East Factory.
Malliard, Miss J.J. Tailoress, 16 Goulding.
Martin, James, Laborer, 6 East Factory.
Mattis, Nelson, Laborer, 19 Water.
McCay, Daniel, Laborer, 25 Water.
McGinnis, Arthur B., Farmer, Ridge, n Prospect Hill.
McGrevy, Charles, Cabinet-maker, 40 Water.
McQuilley, John, Laborer, 12 East Factory.
Miser, Nathan, Tanner, 7 East Factory.
Nellis, James, Wagon-maker, 9 East Factory.
Nelson, E. D. Machinist, Ridge, near East Factory.
O'Dougherty, P. Lumber manufacturer, 31 Water.
O'Dougherty, Jon, Farmer, b 31 Water.
Pease, Benjamin, Miller, rear of 44 Water.
Reibeau, Luke, Blacksmith, 21 Water.
Remore, H.H. Miller, 22 East Factory.
Robbins, J. B. Machinist, 4 Goulding.
Sawyer, James, Sawyer, 10 Goulding.
Smith, Miss Betsey, b 7 East Factory.
Spalding, D. W. Laborer, Ridge, n East Factory.
Stewart, James, Carriage-maker, b 15 East Factory.
Stodard, George A. Miller, 25 Water.
Stowers, Stephen, Confectioner, 16 Goulding.
Therry, Mrs. C. E., 39 Water.
Therry, L.C., Teacher of Languages, b 39 Water.
Thornton, R Mason, 16 East Factory.
Underwood, Mrs. M. Seamstress, over 19 Water.
Vallet, James, Wood Turner, 42 Water.
Vallet, Mrs. J. Widow, b 16 Goulding.
Wait, John, Moulder, b 3 East Factory.
Wakefield C. Machinist, 18 East Factory.
Webster, S. G. Blacksmith, 12 Goulding.
Wilson, William, Millwright, 15 Water.
Wilson, William, Carriage maker, 15 East Factory.
Wood, William W. Joiner, b 6 East Factory.

OMISSIONS & CORRECTIONS

Adsit, Miss Phebe, Seamstress, over 26 Court.
Adsit, Byron B. Laborer, b over 26 Court.
Avery, H. C. Clerk, b Globe Hotel.
Bobson, John, Shoemaker, 20 Franklin.
Brainard, Mrs. C. T. Seamstress, over 26 Court.
Corbier, Joseph, Painter, Northside Coffeen, bel Hewett.
Fisher, Hiram L. Clerk, b 9 State.
Hayes, Thomas, Laborer, 32 Franklin.
Jones, L. O. Saloon-keeper, 28 Public Square.
Jones, H. Laborer, rear of 21 Sterling.
Lamon, Miles F. Clerk, b 103 State.
Masury, Dr. John, (Proprietor of Masury's Family Medicine), 21 Sterling.
Masury, Miss Eveline T. Teacher of Music, 21 Sterling.
McCue, James, Laborer, 32 Franklin.
Paddock, Ira F. Grocer, 9 Mechanic.
Robison, Mrs. S. M. Widow, East side Madison Square.
Smith, William, (Col) Cook, 34 Franklin.
Smith Wells B. Tailor, 6 State.
Streeter, Mrs. John L. Widow, over 30 Court.
Thayer, B. C. Axe-maker, rear of Baptist Church.
Trumbull, M. L. Grocer, b at Earll's Hotel.

--------------------------

STATE AND COUNTY OFFICERS

Elected November 7, 1854

Governor----Myton H. Clark.
Lieut. Governor.----Henry J. Raymond.
State Prison Inspector ---- Norwood Bowne.
County Treasurer ---- James M. Clark.


Return to Jefferson County NYGenWeb page

Return to 1855 Watertown City Directory Index File

Return to Town of Pamelia



Copyright 2016 Jefferson County NYGenWeb — a member of the NYGenWeb Project

If you have any questions or comments about this page, please contact,
County Co-Coordinator Nancy Dixon or
Co-Coordinator Bruce Coyne.


Return to Jefferson County Genweb Page