Jefferson County Jurors: 1864


Juror Lists for 1864: List of the names of persons drawn as Grand Jurors to serve at a Circuit Court and Court of Oyer and Terminer, to be held at the Court House in Watertown, on the 7th day of March, 1864.

(Source: Northern NY Journal, Watertown, NY, Tuesday, Feb. 9, 1864, p. 1)

SMITH C. BAREMAN, farmer, Lorraine
WILLIAM H. EASTMAN, farmer, Ellisburgh
JAMES EMERSON, farmer, Ellisburgh
WILLIAM R. HITCHCOCK, farmer, Lorraine
SOUTHMAYDE S. HOYT, farmer, Wilna
HENRY BAILEY, farmer, Lorraine
HIRAM P. STACEY, farmer, Ellisburgh
AMOS CLARK, JR., farmer, Antwerp
C. C. BLODGET, gentleman, Watertown
EDWARD CONVERSE, farmer, LeRay
G. G. WHITNEY, farmer, Henderson
H. J. CREVOLIN, merchant, Cape Vincent
RANDAL BARNES, farmer, LeRay
JAMES J. PHELPS, merchant, Hounsfield
JOSEPH F. GRAVES, farmer, Antwerp
WILLIAM WESTCOTT, farmer, Brownville
SIDNEY BICKFORD, druggist, Cape Vincent
IRA BETTINGER, farmer, Lorraine
HENRY REEVES, farmer, Brownville
JAMES DICKSON, farmer, Antwerp
CHAS. CHAMBERLAIN, farmer, Hounsfield
LEWIS BARRETT, farmer, Theresa
GEORGE W. COMBS, farmer, Lyme
R. D. MURRAY, merchant, Watertown

LIST OF PETIT JURORS FOR COUNTY COURT—County Court and Court of Sessions, to be held at the Court House in Watertown, on the 28th day of March, 1864:

FRANCIS SMITH, Cape Vincent
MICHAEL VAN SCHAICK, Cape Vincent
ISAAC VAN OSTRAND, Cape Vincent
NELSON JONES, Hounsfield
FREDERICK WILLIAMS, Ellisburgh
JOHN BRISTOL, Wilna
IRA CURTIS, Watertown
FLORELLO R. CLARKE, Ellisburgh
THOMAS C. SLAID, LeRay
JAMES S. DODGE, Adams
MILTON H. CARTER, Wilna
ALONZO LEE, Ellisburgh
LEWIS NORTHROP, Point Peninsula
WILLIAM B. HITCHCOCK, Lorraine
LOREN M. GRAVES, Ellisburgh
ARNOLD WEBB, South Rutland
MALLONY GREEN, Adams
WILLIAM MATHER, Adams
JAMES SHURTLIFF, Philadelphia
SIMEON FULTON, Wilna
WILLIAM B. CUTLER, Champion
ISAAC SANDERS, JR., Adams
WILLIAM DODGE, Wilna
ALEXANDER KANADY, LeRay
WILLIAM H. RICE, Henderson
CHARLES W. HOWARD, Ellisburgh
ABRAM PHILLIPS, 3 Mile Bay
ROBERT READER, Antwerp
JAY DIMICK, Hounsfield
CHARLES HOMAN, Antwerp
HIRAM WILKIE, LeRay
DANIEL HALL, Adams
WILLIAM KNOX, Brownville
WILLIAM BARKER, Antwerp
WILLIAM R. HITCHCOCK, Lorraine
MICHALE ANTHONY, Pamelia

List of Petit Jurors for Circuit – for Court of Oyer and Terminer, to be held at the Court House in Watertown, on the 7th day of March, 1864:

LEWIS BISHOP, Antwerp
BISHOP GILLET, Worth
PALMER GREENE, Champion
LELAND M. SMITH, Leray
HENRY C. RISING, Worth
JOHN HUGHES, JR., Ellisburgh
ANTHONY FREEMAN, Watertown
GILBERT S. DODGE, Adams
VICTOR KILTS, Antwerp
TILLY R. PRATT, Watertown
EDGAR LEONARD, Brownville
GEORGE A. PATRICK, Hounsfield
JESSE MARTIN, Ellisburgh
JOSEPH ADAMS, Antwerp
CARLTON C. MOORE, Worth
BENJAMIN SHULTZ, Wilna
HIRAM DEWEY, Adams
AUGUSTUS COOK, Ellisburgh
LEONARD L. KENNEDY, Ellisburgh
WILLIAM F. SYMONS, Theresa
HOMER A. BARTLETT, Adams
RUFUS BLACKSTONE, Rodman
JUDAD H. AINSWORTH, Cape Vincent
THOMAS E. BEECHER, Watertown
LEVI WOOD, Wilna
HERMAN L. EASTMAN, Rodman
STEPHEN BRAINARD, Adams
RUFUS H. CONVERSE, Ellisburgh
ELFORD F. WRIGHT, Rodman
HENRY F. OVERTON, Adams
ELIAS CLARKE, Antwerp
GILBERT EGGLESTON, Antwerp
THOMAS FOBES, Ellisburgh
CEPHAS MONTAGUE, Ellisburgh
NILES TERRILL, Alexandria
GEORGE CHAMBERLAIN, Ellisburgh

Juror Lists for 1864: List of the names of persons drawn as Grand Jurors to serve at a Circuit Court and Court of Oyer and Terminer, to be held at the Court House in Watertown, on the second Monday in June, 1864, being on the 13th day of said month:

CHARLES E. GREEN, farmer, Hounsfield
MARTIN L. GRAVES, farmer, Rutland
LAURENCE GAGE, farmer, Lyme
LEONARD KENNEDY, farmer, Ellisburgh
CARLTON C. MOORE, farmer, Worth
MARCUS BICKFORD, editor, Wilna
HENRY HAUS, farmer, Clayton
THOMPSON W. SANDERS, farmer, Adams
JOSEPH MATTHEWS, farmer, Ellisburgh
TRUMAN B. TOWNSEND, farmer, Pamelia
SAMUEL W. STROUGH, farmer, Theresa
GILDEROY LORD, manufacturer, Watertown
WILLIAM R. HANFORD, farmer, Rodman
REUBEN S. CURTIS, farmer, Philadelphia
PRATT C. DAVENPORT, farmer, Leray
DAVID W. ANGEL, farmer, Lyme
CHARLES B. ALLEN, farmer, Brownville
OREN G. HEALON, farmer, Rodman
ANSON D. GARDNER, miller, Theresa
LEVI CRITTENDEN, farmer, Henderson
WILLIAM CHRISTIAN, miller, Wilna
HEMAN RULISON, marble dealer, Wilna
WILLIAM WALTS, Pamelia
GILBERT S. DODGE, mechanic, Adams



Copyright 2016 Jefferson County NYGenWeb — a member of the NYGenWeb Project

If you have any questions or comments about this page, please contact,
County Co-Coordinator Nancy Dixon or
Co-Coordinator Bruce Coyne.


Return to Jefferson County Genweb Page

Top