The New York Reformer, Watertown, NY, Tuesday, January 28, 1868, P. 1:

PETIT JURY
The following is a list of the persons drawn as petit jurors to serve at a term of The County Court and Court of Sessions, to be held at the Court House, in Watertown, Jeff. Co., NY, on the fourth Monday of March, 1868:

THERON T. CARTER, Adams
H. L. DANN, Champion
JUDSON COX, Lorraine
J. N. ROOT, Ellisburgh
O. D. GRAHAM, Orleans
GEORGE D. LINNEL, Clayton
GEORGE BONNEL, Henderson
JEREMIAH FLANDER, Ellisburgh
JOSEPH TAYLOR, Adams
JACOB C. LEPPER, Watertown
A. CONKLIN, Hounsfield
ISAAC WARRINER, Philadelphia
ELMORE EVERETT, Watertown
FRANCIS M. NOBLE, Ellisburgh
JAMES BRINTNALL, JR. Watertown
ALEXANDER DUNN, Rutland
LYMAN HALL, Cape Vincent
LARIAS FILLMORE, Ellisburgh
SQUIRE A. SLACK, Ellisburgh
HARLEY J. OTIS, Ellisburgh
LUMAN HEATH, Lorraine
GEORGE WALDO, Champion
ARNON COMSTOCK, Philadelphia
PHILIP HELMER, LeRay
LEWIS INGERSON, Clayton
FRANCIS J. HALL, Brownville
JOHN F. PECK, Champion
JAMES PENNY, Ellisburgh
GEORGE W. FLINT, Rodman
DANIEL SKIMMEL, LeRay
CHARLES N. CROSS, Rutland
FRANCIS MUZZY, Adams
COLLINS F. ARMSBURY, Ellisburgh
A. PLINEY STERLING, Antwerp
WILLIAM ELLIOTT, Clayton

PETIT JURY—OYER AND TERMINER.
The following is the names of persons drawn as petit jurors, to serve at a Circuit Court of Oyer and Terminer, to be held at the Court House in Watertown, Jeff. Co., NY on the first Monday of March, 1868:

NINDE THOMAS, Adams
HENRY BAILEY, Lorraine
JOHN H. STOKES, Brownville
JOHN F. MYERS, Brownville
DEXTER W. HAVEN, Pamelia
DAVID FULLER, Ellisburgh
LEWIS ALDRICH, Rutland
E. K. BURNHAM, Cape Vincent
DEXTER MATTHEWS, Ellisburgh
JOHN S. KNAPP, Brownville
AUGUSTUS AUBERTINE, Cape Vincent
ALFRED E. ROGERS, Cape Vincent
JOHN HUGHES, JR., Ellisburgh
OLIVER A. FELT, Rutland
WILLIAM MATTURNER, Antwerp
RICHARD T. SARGENT, Orleans
GEORGE B. SCOVILLE, Orleans
MILTON TIMMERMAN, Brownville
JOSEPH GIBBS, Rodman
GEORGE LANE, Ellisburgh
MORGAN D. HOLLEY, Adams
PELEG K. GRAVES, Ellisburgh
AUSTIN PERSONS, Ellisburgh
SAMUEL N. BOND, Adams
L. H. SARGENT, Orleans
WILLIAM WRIGHT, Adams
WILLIAM W. ANGEL, Clayton
ORVILLE O. SPRAGUE, Henderson
CLARK R. HALL, Ellisburgh
HARVEY MAXON, Adams
ALBERT JEWELL, Adams
STEPHEN BATEMAN, Ellisburgh
LORENZO L. KELSEY, Cape Vincent
FRANK GREEN, Hounsfield
CALEB BAILEY, Lorraine
HARLOW JAMES, Lorraine

GRAND JURY
The following is the names of persons drawn as grand jurors, to serve at a Circuit Court of Oyer and Terminer, to be held at the Court House in Watertown, Jeff. Co., NY on the first Monday of March, 1868:

THOMAS V. MAXON, farmer, Adams
ABNER P. GILBERT, clerk, Wilna
GEORGE HUNNYMAN, farmer, Alexandria\
ELON R. DOWNER, Ellisburgh
BRADLEY CALKINS, Lorraine
JOHN S. LEE, farmer, Clayton
JOSEPH RASHBACH, Orleans
SAMUEL W. GATES, Orleans
WILLIAM H. LINGENFELTER, farmer, Clayton
LUTHER BISHOP, Lorraine
G. C. BRADLEY, farmer, Pamelia
JACOB SNELL, Justice, Lyme
SMITH C. BATEMAN, Lorraine
J. G. SMITH, merchant, Brownville
HIRAM SEGUR, R.R. Employee, Adams
JACOB C. LEPPER, miller, Watertown
HUGH McCANDIE, merchant, Cape Vincent
JOHN PARKER, merchant, Brownville
MARTIN RUGG, merchant, Wilna
NATHAN HALLOWAY, Orleans
L.A. JOHNSON, merchant, Watertown
ABRAM MINOR, Ellisburgh
ALMERIN SHUTLIFF, farmer, Philadelphia
JOSEPH HUSE, Champion
EDWARD CRANDALL, farmer, Alexandria



Copyright 2016 Jefferson County NYGenWeb — a member of the NYGenWeb Project

If you have any questions or comments about this page, please contact,
County Co-Coordinator Nancy Dixon or
Co-Coordinator Bruce Coyne.


Return to Jefferson County Genweb Page

Top