Jefferson County Jurors: 1872


February 1872


Court of Oyer and Terminer



List of Grand Jurors drawn to serve at a Circuit Court of Oyer and Terminer to be held at the Court House in this city on the first Monday in February, 1872: (Watertown, NY)

CHARLES R. COON, Worth
ATWOOD RODMAN, Theresa
WILLIAM U. DAVIS, Ellisburg
RANDAL BARNER, Leray
SANFORD S. THOMAS, Adams
CEPHAS MONTAGUE, Henderson
OLIVER HOLCOMB, Wilna
DAVID PALMER, Hounsfield
GEORGE SPIES, 4th Ward
WILLIAM CAULKINS, Lorraine
CHARLES I. WOODRUFF, 1st Ward
ALONZO B. SCHUYLER, Lorraine
MARTIN RUGG, Wilna
WILLIAM P. BALL, Rutland
GIDEON SNELL, SR., Theresa
BENJAMIN ATLER, Philadelphia
ALEXANDER KANADA, Leray
WILLIAM WHITING, Antwerp
EDWIN C. WHITE, 2nd Ward
ROYAL FULLER, Adams
WM. L. MARSH, Ellisburg
HORACE HOOKER, Wilna
WILLIAM S. COOPER, Leray
ADAM HAGAN, Brownville


LIST OF PETIT JURORS drawn to serve at Circuit Court and Court of Oyer and Terminer, to be held at the Court House in this city, on the first Monday of February, 1872:

JACOB STEARNS, JR., Watertown
GEORGE C. DEANS, Antwerp
L. M. BARNEY, Henderson
THOMAS CHILDS, LeRay
MELZER E. CASLER, Brownville
J. E. THOMPSON, Antwerp
JAS. H. WALSH, Wilna
JAMES SEAMAN, Philadelphia
IRA O. BANKS, Brownville
ALFRED E. ISHAM, Rutland
RUFUS P. WHITE, Adams
JAMES GLOYD, Cape Vincent
WM. H. MAINE, Lyme
EDWARD A. SLOAT, Orleans
MICHAEL HOLLENBECK, Cape Vincent
LUTHER H. BISHOP, Lorraine
GARDNER TOWLES, Lorraine
ANDREW CONKLIN, Houndsfield
JOSEPH L. BREWSTER, Wilna
WALTER R. BROWN, Lorraine
HENRY WALRATH, LeRay
SAMUEL HALL, Philadelphia
HART V. BAKER, Watertown
WILLIAM O'HARA, Clayton
LYMAN ARCHER, Houndsfield
BENJAMIN F. RANDALL, Adams
PHILIP MARCKS, Cape Vincent
GEORGE A. MOORE, Rutland
HUGH McANDIE, Cape Vincent
DANIEL RESSEQUE, Hounsfield
RUSSEL B. LANGWORTH, Adams
WILLIAM A. BABCOCK, Wilna
LORENZO D. MONROE, Worth
CLINTON M. GRIMSHAW, Lorraine
JAMES DELONG, City of Watertown
GEORGE GARDNER, Wilna


September 1872


Court of Oyer and Terminer Jurors
September 30, 1872


Source: Watertown Re-Union, Watertown, NY, September 5, 1872, Page 5


Grand Jurors:

CHRISTOPHER GETMAN, Lyme
HIRAM P. MOORE, Orleans
JAMES A. TAYLOR, Orleans
JOHN C. STERLING, 2nd ward
WM. F. LOW, Clayton
DANIEL BURNS, Lyme
GILBERT WELLS, Lyme
JOHN JENNINGS, Alexandria
CHARLES COOLEDGE, Antwerp
ENOCH R. EASTMAN, Ellisburg
JAMES R. SWEENEY, 3d ward
FRANKLIN PARKER, Theresa
JAMES GRAHAM, Wilna
A. B. ALLEN, Ellisburg
PERCIVAL D. BULLARD, Theresa
HARLOW JAMES, Lorraine
JEDUTHAM N. TAYLOR, Ellisburg
WILLIAM W. WOOD, 4th ward
GEORGE R. HANFORD, 2nd ward
HENRY BENNINGER, Brownville
HIRAM ELLIS, Clayton
TALCOTT H. CAMP, 3d ward
DeWITT C. WHEELER, Rutland

J. STEARS, Jr., Clerk


List of Petit Jurors:

JOSEPH TABOR, Lorraine
SAMUEL GARNDER, Lorraine
TIMOTHY O'CONNOR, 1st ward
SYLVANUS LYMAN, Lorraine
ALONZO W. GROW, Lorraine
TIMOTHY A. SMITH, Watertown
LEWIS ABBOTT, Henderson
PHILIP WEAVER, Brownville
AARON BISHOP, Lorraine
ROBERT N. EMPIE, Clayton
JEREMIAH CRANDALL, Rutland
JACOB TITTSWORTH, Adams
THOMAS V. MAXON, Adams
AUGUSTUS F. DUNTON, 4th ward
GUSTAVUS COOK, 2d ward
HENRY HOWARD, 1st ward
ASHAEL M. GILLETT, Watertown
HENRY W. EDDY, 2d ward
JEREMIAH WAGONER, Alexandria
JAMES S. WARD, Wilna
JAMES E. CONNEL, Cape Vincent
DUANE D. TAYLOR, Watertown
BELDEN RESSIQUE, Hounsfield
AUSTIN SISCHO, Adams
CHARLES O. STRANDER, Hounsfield
CHAUNCEY L. BARTLETT, Lorraine
CALVIN P. HILL, 2d ward
STEPHEN S. DELONG, 3d ward
WILLIAM H. MANTLE, Watertown
PERLEY K. FOOTE, Orleans
SYLVANUS SEEBER, Pamelia
HARRY HARRINGTON, Rodman
PETER BICKLEHAUPT, Alexandria
AARON DEXTER, LeRay
JAMES A. PARKER, Watertown
O. W. BAKER, Hounsfield

J. STEARS, JR., Clerk



Copyright 2016 Jefferson County NYGenWeb — a member of the NYGenWeb Project

If you have any questions or comments about this page, please contact,
County Co-Coordinator Nancy Dixon or
Co-Coordinator Bruce Coyne.


Return to Jefferson County Genweb Page

Top