Jefferson County Jurors: 1874


March 1874


List of Petit jurors drawn to serve at a County Court and Court of Sessions to be held the third Monday in March, 1874 (Watertown, NY)

DUDLEY McCLARE, Hounsfield
LEANDER LAWERENCE, Adams
FRANCIS IVES, Watertown
WM. H. EIGHABROADT, Brownville
ALBERT G. GLASS, Adams
EVLIN F. CARTER, LeRay
D. H. NELLIS, Pamelia
ALBERT WEBB, Ellisburgh
JOSEPH GRIMSHAW, JR., Worth
ROLLIN C. CHURCH, Henderson
ABRAHAM WALWRADT, Theresa
JAMES B. SMITH, Alexandria
JOHN H. HAYES, Clayton
RILEY B. LAMPSON, Lorraine
LORENTUS T. SAWYER, Watertown
A. D. GARDNER, Theresa
LYMAN, CROWELL, Hounsfield
GEORGE W. COLLINS, Henderson
WILLIAM MATTISON, Ellisburg
BRADFORD STERLING, Antwerp
MYHRON WILLIS, Wilna
LESTER BARNEY, Adams
FLOYD WHITNEY, Clayton
ORRIN VAN AMBER, 1st Ward
CHARLES PIERCE, Wilna
F. M. WARREN, Hounsfield
ENSIGN P. MERRICK, Philadelphia
GEORGE COOPER, Antwerp
CHARLES RICHARDSON, Watertown
GEO B. PENNEY, Lorraine
JOHN NICHOLAS, Worth
R. WOODRUFF SHERMAN, 2d Ward
A. W. RICE, Champion
HIRAM SEGAR, Adams
JEROME B. ALLEN, Ellisburgh
G. N. CROSBY, Antwerp

--J. STEARS, JR., Clerk


June, 1874

JUROR LIST DRAWN FOR COUNTY COURT, June 15, 1874:

O. W. FORWARD, Hounsfield
LEWIS VINCENT, Clayton
GEORGE BUNNELL, Henderson
CYRUS DOANE, Brownville
GILFORD HARRIS, Champion
EDWARD RICHARDSON, Hounsfield
WALTER R. BROWN, Lorraine
RICHARD B. ADAMS, 3d ward
RENSSELAER VAN DUZEN, Champion
DAVID VAN SCHAICK, 2d ward
JOHN GRAY, Clayton
DWIGHT L. ROBBINS, 1st ward
LORENZO R. MILLER, Rutland
SCHUYLER H. BIBBINS, Watertown
ALISON ABBEY, Cape Vincent
DeESTING UTTER, Hounsfield
EDGARD E. BARRETT, LeRay
ALONZO WOOD, Wilna
HENRY WOODWORTH, Rutland
LEVI SUITS, Alexandria
HARVEY H. HARRINGTON, Watertown
D. WARD LAMPSON, Adams
HIRAM HOOVER, Brownville
PETER Y. MONROE, 1st ward
ALONZO VANDEWALKER, Pamelia
SMITH A. CHAFFIN, Rodman
ALLEN REMINGTON, Ellisburgh
CHARLES HUMPHREY, Cape Vincent
JOHN S. LEE, Clayton
JAMES BROWN, Rutland
O'De GRASSE GREENE, Adams
ZELOTUS WOOD, Wilna
AMOS OTIS, Brownville
CHARLESY FRY, Clayton
AMASA WILCOX, Hounsfield


September 1874

LIST OF JURORS DRAWN TO SERVE AT A CIRCUIT COURT AND COURT OF OYER AND TERMINER TO BE HELD IN AND FOR THE COUNTY OF JEFFERSON, ON MONDAY, SEPT. 14, 1874:

GRAND JURORS:

C. D. POTTER, druggist, Adams
THOMAS E. BEECHER, farmer, Watertown
HENRY S. WHITE, Alexandria
PHILIP HELMER, gentleman, LeRay
WILLIAM C. PIERCE, Orleans
L. W. COOLEY, merchant, Rodman
ELIAS F. COOPER, merchant, 2d ward
S. H. GATES, farmer, Rodman
MILTON NICHOLS, farmer, Wilna
ELI J. SEEBER, miller, Clayton
HIRAM REMINGTON, gentleman, 2d ward
LEONARD R. MURRAY, merchant, 4th ward
GEORGE H. DORR, farmer, Clayton
VANBUREN WEAVER, farmer, Wilna
GEORGE B. SCOVILLE, Orleans
HENRY HAREFORD, gentleman, 2d ward
MELSA BLOOD, farmer, Hounsfield
CHARLES A. BENJAMIN, farmer, Adams
WILLIAM BEEBE, farmer, Ellisburgh
ORVILLE BAKER, farmer, Hounsfield
ALSON E. AUSTIN, farmer, Wilna
JAMES BRINTNALL, JR., farmer, Watertown
ALEXANDER COUNTRYMAN, farmer, LeRay
WILLIAM H. YOST, farmer, Theresa

PETIT JURORS:

JAMES M. PETTINGIL, Henderson
JOHN F. MOFFET, 2d ward
CHAUNCEY STORRING, Alexandria
THOMAS CHILD, LeRay
THOMAS CAVANAUGH, Watertown
CHALRES C. NUTTING, Henderson
J. F. PADDOCK, Champion
OREN A. PHILLIPS, Rutland
EBENEZER A. AYERS, Watertown
ISAAC BRINTNALL, Watertown
JOHN S. EDWARDS, Wilna
E. RISING EASTMAN, Ellisburgh
EDWARD CORNELL, Worth
A. M. COOK, LeRay
WILLIAM WEBB, Hounsfield
B. F. KINDEY, Antwerp
SYLVESTER WALRATH, Clayton
JAMES CONKLIN, Hounsfield
ROYAL FULLER, Adams
JAMES HARRIS, Lyme
CHARLES R. COON, Worth
DAVID B. SANFORD, 2d ward
THEODORE WALDO, Rutland
WILLIAM BASS, Clayton
JOSEPH S. GREEN, 3d ward
FRED H. McNITT, Champion
JOTHAM W. LITTLEFIELD, Ellisburg
WILLIAM H. GRANT, Clayton
MILES COOPER, Henderson
JOHN LONSDALE, Brownville
CHARLES WEIDNER, 4th ward
HENRY A. PROUTY, Worth
DAVID RESSIQUE, Hounsfield
G. HARRISON SMITH, 2d ward
WILLIAM VEDDER, Antwerp



Copyright 2016 Jefferson County NYGenWeb — a member of the NYGenWeb Project

If you have any questions or comments about this page, please contact,
County Co-Coordinator Nancy Dixon or
Co-Coordinator Bruce Coyne.


Return to Jefferson County Genweb Page

Top