Jefferson County Jurors: 1877



Return to Census Index.


February 1877



GRAND & PETIT JUROR LISTS to serve at the County Court and Court of Sessions on Monday, February 12, 1877:


GRAND JURORS:

NameOccupationResidenceNameOccupationResidence
PERRIN BARRETT farmer EllisburghA. H. COUGHLAN gentleman Adams
J. R. MERRICK farmer PhiladelphiaCHAS. SPAULDING mechanic Theresa
CORNELIUS BORT farmer, OrleansGEORGE B. PHELPS speculator 3d ward
MORRIS GRIFFEN farmer PhiladelphiaJOHN E. STRICKLAND merchant Wilna
ALLEN H. HERRICK miller 4th wardANDREW J. DRAKE farmer Hounsfield
CHAS. G. WILCOX miller WorthSYLVESTER HAYES farmer Lyme
PALMER GREEN, JR. farmer ChampionG. W. TAMBLIN farmer Champion
P. A. SPENCER Justice ClaytonANDREW J. BALTZ merchant 3d ward
CALVIN TIMMERMAN gentleman 1st wardCASSIUS STEWART farmer Adams
GARDNER SOWLE farmer LorraineEDWIN R. ADAMS farmer Brownville
ALMON BARNEY farmer ClaytonJOHN PHELPS farmer Hounsfield
SYLVESTER WALRATH farmer ClaytonRALPH GURNEEfarmer Orleans



PETIT JURORS:


STEPHEN SLATER, Hounsfield
HENRY A. BALDWIN, 2d ward
EVERETT A. DEXTER, Rutland
HIRAM PATRICK, Brownville
MOSLEY O. ROBBINS, Hounsfield
MONROE______, Worth
ALLEN PATCH, Clayton
DEMPSTER WHEELER, Brownville
LINUS LOVELAND, Adams
EDWIN BALDWIN, Orleans
GEORGE D. McCUMBER, Worth
JOSEPH E. BROWN, Ellisburgh
FRANCIS COOPER, LeRay
JOHN S. EDWARD JR., Wilna
RUFUS VanWORMER, Adams
EVELYN JAMES, Brownville
CHARLES E. SQUIRES, Wilna
PERLY K. FOOT, Orleans
LEVI WITT, Brownville
CLINTON M. GRIMSHAW, Lorraine
ISRAEL E. GIBBS, 4th ward
WILLIAM H. DAY, Brownville
JEREMIAH FLANDERS, Ellisburgh
M. E. DEALING, Adams
ORMSBY D. MOORE, Worth
ISAIAH FAILING, LeRay
FREDERICK C. CARTER, Champion
SAMUEL GARDNER, LeRay
STEPHEN R. SMITH, Rodman
OTTIS S. GRAVES, 2d ward
ROSELL THORNTON, 1st ward
WILLIAM C. ATWOOD, Clayton
MARTIN V. COOK, Rodman
GEORGE TUCKER, Orleans
CHARLES FOSTER, Brownville
 


March 1877

JURORS FOR JEFFERSON COUNTY, March 22, 1877:

List of Jurors for April Circuit and Oyer and Terminer, drawn March 12th, 1877:

GRAND JURORS:


NameOccupationResidenceNameOccupationResidence
PHILLIP HEBERN gentleman Evans MillsM. E. CSLER mechanic Dexter
GEORGE F. TIMMERMAN mechanic Orleans Four CornersCORNELIUS I. VAN DOREN mechanic Watertown
RICHARD E. HUNGERFORD gentleman WatertownDOREFUS WAIT manufacturer Watertown
HARRISON SLOAT mechanic Watertown JAMES A. PARKER farmer Watertown
SOUTHMAYD S. HOYT merchant CarthageM. V. BRIGHAM farmer Mannsville
THEODORE JACOBS butcher Mannsville ERASTUS HAVENS farmer Mannsville
JOHN A. COMSTOCK farrier PhiladelphiaJOHN T. STRICKLAND farmer Philadelphia
EVERETT A. DEXTER manufacturer Black RiverGEORGE BABBITT farmer Smithville
D. HENRY LINGENFELTER farmer Felts MillsH. A. GRIMSHAW farmer Lorraine
J. R. WAITE farmer Pierrepont ManorH. J. BRIMMER merchant Adams
R. H. BROWN farmer EllisburghALLEN WILSON farmer Cape Vincent
MARCUS L. WELLS farmer Three Mile Bay   

PETIT JURORS:


REVILO CARTER, LeRay
GEORGE VANDEWALKER, LeRay
CHARLES S. HART, 3d ward
HENRY H. AYRES, Third Ward
DELOS D. GREEN, Hounsfield
GEORGE FRINK, Hounsfield
JAMES DEER, Hounsfield
WARREN BATES, Hounsfield
ORVILLE H. GILMORE, Hounsfield
LYMAN ARCHER, Hounsfield
WASHINGTON LEE, Hounsfield
HORATIO D. BABCOCK, Champion
ORVILLE L. CUTLER, Champion
THEODORUS BUCK, Champion
JOHN NICHOLLS, Worth
HENRY WOODWORTH, Rutland
JAMES BROWN, Rutland
THEODORE WALDO, Rutland
TRUMAN D. MATHER, 2nd ward
RICHARD D. MARCY, 2nd ward
GEO. W. FLOWER, 2nd ward
JOHN SIZELAND, Adams
PARLEY WARRINER, Adams
JOHN GREY, 1st ward
HUBART ISHAM, 1st ward
THOMAS FULTON, Ellisburg
CHARLES PIERCE Wilna
EDWIN R. WHITE, Brownville
PHILANDER BOWKER, Brownville
JOHN N. HALLIDAY, Clayton
GUSTAVE WETTERHAHN, Clayton
HENRY BARBER, Watertown
PETER LANCE, Lyme
CHARLES P. MORRISON, Cape Vincent
JOSEPH W. READE, Alexandria
ALVIN COOPER, Philadelphia
 



May 1877

GRAND & PETIT JURORS
Watertown Re-Union newspaper, May 24, 1877, p. 4:

The following grand and petit jurors have been drawn to serve at a Circuit Court and Oyer and Terminer to be held in and for the County of Jefferson, at the Court House, in the city of Watertown, commencing on Monday, June 11th:

GRAND JURORS:

NameOccupationResidenceNameOccupationResidence
HENRY M. BALL merchant 3d wardWILLIAM P. DAVIS farmer Henderson
MARTIN W. WRIGHT mechanic Bronson Street, cityARNOLD C. HUGHS merchant Rodman
WILLIAM TURNBULL merchant Ox Bow; AntwerpGEORGE O'LEARY magistrate Carthage
H. A. PERSONS farmer EllisburgLESTER LAMON farmer Hounsfield
GEO. W. RICKETT farmer LymeASA CLARK farmer Rutland
GEORGE T. WILSON mechanic ClaytonWILLIAM H. CONSAUL farmer Clayton
JAMES HAGAN farmer AlexandriaJOHN I. WOOLWORTH farmer Champion
IRA INMAN merchant LymeALBERT W. HADSALL farmer, Champion
WILLIAM TAYLOR farmer AlexandriaHUMPHREY SISSON merchant 3d ward
E. K. GARDNER farmer LeRaySTERLING W. AVERY farmer Brownville
JOHN C. STREETER merchant 1st wardLYMAN ACKERMAN farmer Brownville
S. S. THOMAS farmer Adams   

PETIT JURORS:


EDMUND H. DELANO, 2nd ward
SAFFORD E. FIELDS, HOUNSFIELD
WILLIAM McCORMICK, Brownville
DeWITT STRICKLAND, Adams
GEORGE HUNTER, Brownville
SAMUEL WILSON, 1st ward
MERRILL HURSLEY, Brownville
JOTHAM T. YORK, Lyme
GEORGE HAAS, Alexandria
WALTER FULLER, Adams
MICHAEL KENNA, Wilna
WM. H. COUNTRYMAN, Pamelia
DAVID GOULD, Brownville
HARLEM DUNLAP, Rutland
ELIJAH COBB, Hounsfield
MYRON BUCKMINSTER, Brownville
DAVID RESSEQUIE, Hounsfield
LOTUS INGALLS, 3d ward
JACOB K. DIEFENDORF, Brownville
WM. H. H. TAYLOR, Adams
STEPHEN BAUTER, Alexandria
GEORGE W. COLLINS, Henderson
E. P. GRIFFITH, Adams
JAMES MONROE, Worth
BYRON BRIGGS, Alexandria
WARREN COOLIDGE, Philadelphia
SOLON B. TOLMAN, Watertown
WOODRUFF BUCKMINSTER, Brownville
LeMONT BABCOCK, Adams
AUSTIN SISCHO, Adams
JOSEPH S. COON, Adams
RUFUS ZIMMERMAN, Brownville
JAMES W. PLUMB, Brownville
HIRAM BECKWITH, Orleans
CARLTON C. MOORE, Lorraine
JOSEPH TAYLOR, Adams


June 1877

JURORS FOR THE REGULAR JUNE TERM OF THE SUPREME COURT AND COURT OF OYER AND TERMINER, at the COURT HOUSE in Watertown. Mr. Justice Noxon presiding. A grand jury is also in session at this term. There are 144 cases on the calendar.

Watertown Re-Union Newspaper, June 14, 1877, p. 7:

GRAND JURORS:

NameOccupationResidenceNameOccupationResidence
HENRY M. BALL merchant cityWILLIAM P. DAVIS farmer Henderson
MARTIN W. WRIGHT farmer ClaytonHARTWELL H. PERKINS mechanic city
ARNOLD C. HUGHS merchant RodmanWILLIAM TURNBULL merchant Oxbow
GEO. O. LEARY magistrate CarthageH. A. PERSONS farmer Ellisburgh
LESTER LAMON farmer Sackets HarborGEORGE W. RICKETT farmer Three Mile Bay
ASA CLARK farmer Black RiverGEORGE T. WILSON mechanic Clayton
WM. H. CONSAUL farmer ClaytonJAMES HAGEN farmer Redwood
JOHN L. WOOLWORTH farmer ChampionIRA INMAN merchant Chaumont
ALBERT W. HUDSELL farmer ChampionWILLIAM TAYLOR farmer Alexandria Bay
HUMPHREY SISSON merchant cityE. K. GARDINER farmer Evans Mills
STERLING W. AVERY farmer Perch RiverJOHN C. STREETER merchant city
LYMAN ACKERMAN farmer BrownvilleS. S. THOMAS farmer Adams

PETIT JURORS:

EDMUND H. DELANO, 2nd ward
SANFORD E. FIELDS, Hounsfield
WILLIAM McCORMICK, Brownville
DeWITT STRICKLAND, Adams
GEORGE HUNTER, Brownville
SAMUEL WILSON, 1st ward
MERRILL HURSLEY, Brownville
JOTHAM T. YORK, Lyme
GEORGE HAAS, Alexandria
WALTER FULLER, Adams
MICHAEL KENNA, Wilna
WILLIAM H. COUNTRYMAN, Pamelia
DAVID GOULD, Brownville
HARLAND DUNLAP, Rutland
ELIJAH COBB, Hounsfield
MYRON BUCKMINSTER, Brownville
DAVID RESSEQUIE, Hounsfield
LOTUS INGALLS, 3d ward
JACOB K. DIEFENDORF, Brownville
W. H. H. TAYLOR, Adams
STEPHEN BAUTER, Alexandria
GEORGE W. COLLINS, Henderson
E. P. GRIFFITH, Adams
JAMES MONROE, Worth
BYRON BRIGGS, Alexandria
WARREN COOLEDGE, Philadelphia
SOLON B. TOLMAN, Watertown
WOODRUFF BUCKMINSTER, Brownville
LEMONT BABCOCK, Adams
AUSTIN SICHO, Adams
JOSEPH S. COON, Adams
RUFUS ZIMMERMAN, Brownville
JAMES W. PLUMB, Brownville
HIRAM BECKWITH, Orleans
CARLTON C. MOORE, Lorraine
JOSEPH TAYLOR, Adams



September 1877

JUROR LIST, Jefferson Co., NY, September 1877:
Watertown Re-Union Newspaper, September 6, 1877, p. 2:

The following is a list of the names drawn as Grand and Petit jurors at a term of the County Court and Court of Session in and for the county of Jefferson, to be held at the Court House in this city, on the 10th day of September inst:

GRAND JURORS:

NameOccupationResidenceNameOccupationResidence
WILLIAM MATHER farmer BellevilleI. L. HUNT GENTLEMAN Adams
BRADFORD STERLING farmer,AntwerpJOHN W. KNAPP farmer Brownville
CALEB SLOCUM manufacturer Evans MillsALLEN P. ROGERS farmer Antwerp
JOHN LEHR farmer DexterALEX KANADY gentleman Evans Mills
BRUCE MOFFITT farmer LimerickJOHN W. BEECHER farmer Rutland
HENRY AINSWORTH farmer Cape VincentGEORGE W. WOOD farmer Wilna
JOHN D. HUNTINGTON dentist cityALEXANDER GAMBLE farmer Sackets Harbor
SYLVESTER GREEN farmer Stone MillsMADISON COOPER farmer Evans Mills
JOHN S. SILL farmer RodmanDANIEL HERRICK farmer Cape Vincent
ALBERT HASKIN mechanic HendersonEDWIN C. WHITE gentleman city
TIMOTHY C. STEADMAN farmer Cape VincentJAMES ROGERS farmer Ellisburgh
ALLEN OSTRANDER farmer TheresaJARON DILLAND farmer Redwood

PETIT JURORS:


PHINEAS COLLINS, 2nd ward
ANSON BENJAMIN, Hounsfield
F. K. FRAZIER, Pamelia
JOHN SHELDON, 3rd ward
GEORGE BABCOCK, Clayton
HENRY C. DORCHESTER, Brownville
JAMES L. PETTENGILL, Henderson
OSCAR McKEE, Hounsfield
HARVEY HUNGERFORD, Henderson
CHARLES COMBS, Lyme
ALBERT G. BARNEY, Henderson
DANIEL LINDSLEY, Lyme
WILLARD BACON, Leray
LEONARD DEANS, Orleans
FRED BRETCH, Alexandria
FLOYD WHITING, Clayton
GEORGE C. FREEMAN, Champion
JOHN R. GRISWOLD, Alexandria
ALBION J. SHAW, Champion
CHARLES C. STEELE, Brownville
BURT W. GIFFORD, Watertown
M. D. MANNVILLE, Adams
CHANDLER C. VEBBER, Rutland
MYERS P. THOMPSON, 2d ward
MORTIMER C. WALDO, Champion
JOHN J. FLETCHER , 2d ward
HENRY P. GILBERT, Adams
AUSTIN FERREN, Lorraine
JOHN CALKINS, Brownville
JASON JOHNSON, Champion
BRADLE J. GREEN, Orleans
MONROE V. THOMPSON, Hounsfield
JERMAIN TOLMAN, Orleans
HENRY BAILEY, Lorraine
SAMUEL SWEET, Alexandria
WILLIAM MATHER, Henderson



November 1877

JUROR LIST - Jefferson Co.,
Watertown Re-Union Newspaper, November 1, 1877, p. 1:

The following is a list of the names of persons drawn to serve as Grand and Petit Jurors at the Circuit Court and Court of Oyer and Terminer to be held in and for the county of Jefferson at the Court House in the city of Watertown on the 12th day of November, 1877, Hon. Milton A. Merwin, Justice, presiding:

GRAND JURORS:

NameOccupationResidenceNameOccupationResidence
PHILIP MARKS mechanic Cape VincentJAMES CASEY farmer Theresa
WARREN GARDNER farmer LeRayBENJAMIN ALLEN farmer Philadelphia
E. A. CARPENTER farmer AntwerpORREN GREENLEAF farmer Worthville
CHARLES BRIGGS mechanic PlessisREUBEN E. CURTIS  4th ward
LAMART BARNEY farmer HendersonJOHN J. EVERSON merchant Alexandria Bay
ROYAL FULLER farmer AdamsN. J. COOPER merchant Oxbow
A. J. SANFORD farmer EllisburgA. P. SIGOURNEY farmer Watertown
I. H. LOOMIS farmer,CarthageDEXTER WILDER gentleman Watertown
GEORGE W. WOOD merchant DexterPERLEY M. JOHNSON merchant Natural Bridge
WILLIAM ROGERS farmer OmarWILLIAM P. BALL farmer Rutland
ABRAM DEMEREST farmer PhiladelphiaGEORGE A. DEFENDORF farmer Clayton
SOLOMON MAKEPIECE merchant PlessisSAMUEL FRINK farmer Rutland

PETIT JURORS:


O. M. STANLEY, Adams
GUEVERA M. WAITE, 2d ward
SOLOMON HALL, Hounsfield
E. S. LYMAN , Lorraine
MARTIN KRING, Alexandria
WILLIAM YOST, Theresa
CHARLES GLAZIER, Rodman
WILLIAM BAXTER, Clayton
ANDREW CONKLIN, Hounsfield
JAMES FELT, Watertown
MARTIN W. WRIGHT, Clayton
CHARLES HUMPHREY, Cape Vincent
GIDEON SNELL, JR., Theresa
BRAINARD RICE, Cape Vincent
WILLIAM R. GROW, Lorraine
SAMUEL MEYERS, Brownville
H. FAYETTE NOBLE, Ellisburgh
JAMES W. FITZGERALD, Lorraine
LEVI CHITTENDEN, Henderson
HENRY L. GRIMSHAW, Worth
NORMAN ROSS, Cape Vincent
DAVID HARDY, LeRay
SAMUEL COLLINS, Watertown
MOSES J. KNAPP, Brownville
ALFORD W. HADSELL, Champion
FRANK HADCOCK, Rutland
HUBERT DOUGLASS, Brownville
ELLES ADAMS, Theresa
CHARLES FERGUSON, Rutland
NEWMAN A. POTTER, Hounsfield
AMOS OTIS, Brownville
N. M. STONE, Brownville
JOHN R. MERRICK, Philadelphia
LESTER FISH, Adams
C. K. STONE, Adams
PHILLIP BUSHNELL, Orleans



December 1877

JURY LIST,
Watertown Re-Union Newspaper, Nov. 13, 1879, p. 1:

The following is a list of the jurors drawn this day to serve at the term of Oyer and Terminer to be held in this city, December 1st:

GRAND JURORS:


NameResidenceNameResidence
GEO. W. STANNARD CarthageLIBBEUS ALLEN East Hounsfield
SAML. B. SWEET OmarJOHN L. KNAPP Pillar Point
ELIAS F. COOPER Second WardJOHN WEIR Great Bend
PHILLIP HELMER Evans MillsHIRAM SEGUR Adams Centre
M. C. JEWETT RedwoodE. J. MAKEPEACE Theresa
EVYLIN F. CARTER Second WardOWEN GREELEY Worth
ELIAS COON OmarGEO BILLINGER Worth
JAMES CORBIN ClaytonALONZO WOOD North Wilna
GIDEON FLANDERS RodmanJOHN C. LEPPER, Fourth Ward
EVINETTE CLEMENTS TylervilleGILBERT WILCOX Worthville
NEWTON RAND RedwoodJOHN W. WILDER Brownville
WILLIAM BEEBEE MannsvilleLAMBERT WALTERS Pamelia

PETIT JURORS:

OSCAR McKEE, Hounsfield
JEREMIAH CARPENTER, Lorraine
THOMAS JACKSON, Brownville
CHAS. H. CASTER, Ellisburg
CHANNEY COLTON, Adams
H. PERRY DUTTON, Rutland
GLYN S. PHILLIPS, Alexandria
GILBERT C. PARISH, Clayton
CHAS. HOWLAND, Pamelia
HENRY BRIMMER, Hounsfield
HORACE PECK, Alexandria
REESE J. HULL, Adams
CHAS. ATWOOD, Lyme
JOSEPH B. BASS, Watertown
JOHN R. GRISWOLD, Alexandria
EUGENE WILLIAMS, Brownville
HENRY NORMANDER, 2d Ward
CHARLES HUMPHREY, Cape Vincent
BENJAMIN F. HULL, Adams
MOSES DAVIS, Lorraine
ROBERT DEAN, Alexandria
CHAS. D. RIDER, LeRay
LEVI WASHBURN, Rodman
JOHN DICKSON, 2d, Antwerp
HENRY PEO, Cape Vincent
HERBERT HOUGLASS, Brownville
FRANK H. MUNSON, 2d Ward
CORNELIUS V. LOSEE, Watertown
HIRAM TIMMERMAN, Pamelia
THOMAS COLLINS, Wilna
ANSON C. DOUGLASS, Champion
A. J. GREEN, Alexandria
WARREN S. LATHROP, Champion
PETER FARRETT, Lyme
LEWIS C. FISH, Adams
SAMUEL C. ROBERTS, LeRay

Information contributed by volunteer Marilyn Sapienza.

Copyright 2016 Jefferson County NYGenWeb — a member of the NYGenWeb Project

If you have any questions or comments about this page, please contact,
County Co-Coordinator Nancy Dixon or
Co-Coordinator Bruce Coyne.


Return to Jefferson County Genweb Page

Top