Jefferson County Jurors: 1879



Return to Census Index.


April 1879

GRAND JURORS LIST
from the Watertown Re-Union Newspaper, Watertown, NY, April 3, 1879, p. 2:

The following named persons have been drawn as Grand Jurors to serve at a Circuit Court and Court of Oyer and Terminer to be held at the Court House, at the city of Watertown, April 14th, 1879, at 10 a.m.

NameOccupationResidence
JEROME SNELL farmer Theresa
G. C. BRADLEY farmer 43 Bradley St.
WARREN JOHNSON farmer Rutland
EDGAR LEONARD mechanic Dexter
JOHN GRAHAM farmer Sackets Harbor
TYLER SHULL merchant Antwerp
STERLING GRAVES 2d ward 
S. J. REMINGTON farmer Mannsville
JOHN ISDELL farmer Philadelphia
E. S. LYMAN farmer Allensdale
ALBERT WEBB farmer P. P. Manor
ELON G. HOWLAND physician 105 Moulton Street
GEORGE F. ISHAM farmer Rodman
ALMOND PARKER mechanic 61 State St.
AARON PARKHURST farmer Theresa
THERON TIMMERMAN farmer Pillar Pt.
S. O. GALE gentleman 2 Thompson St.
THEODORE WALDO farmer S. Champion
ALBERT W. HADSELL farmer Felts Mills
LOREN STONE farmer Theresa
A. J. MARSHALL farmer Stone Mills
TSYLVESTER CHAPIN farmer S. Champion
EDWIN CLARK farmer Adams Centre
WM. LINGENFELTER farmer Clayton

Petit Jurors

The following named persons have been drawn as Petit Jurors to serve at the Court of Oyer and Terminer to be held at the Court House at the city of Watertown, April 14th, 1879 at 10 a.m.

DEMPSTER WHEELER, Brownville
SCHYLER WASHBURN, Hounsfield
JOSEPH RICKMON, 2nd ward
SYLVESTER CARPENTER, Brownville
JAS. HOWARD, Cape Vincent
DOREPHUS A. WAITE, 4th ward
C. MONROE TOTMAN, Adams
ALBERT E. LORD, Brownville
SAMUEL M. ROBINSON, 3d ward
CHARLES PICKETT, Alexandria
DAVID H. ATKINS, Worth
AUGUST SICKNER, Hounsfield
WM. C. CAULKINS, Lorraine
WILLIAM S. HUESTIS, Adams
VELORA W. SMILEY, Watertown
JUDSON CAMPBELL, Henderson
SILAS R. PHELPS, Hounsfield
HENRY A. BALDWIN, 2d ward
HENRY FLINT, Wilna
BRAYTON G. MATHER, Watertown
F. M. KILBY, Henderson
HENRY DAYTON, Alexandria
EDWARD EVANS, Hounsfield
C. G. WAGONER, Pamelia
WILLIAM SEE, Brownville
GEORGE I. WILDER, Watertown
GEO. B. LEWIS, Brownville
COOK ALLEN, Theresa
SAM'L WATROUS, Brownville
W. C. WILCOX, Alexandria
SILAS PITKIN, Lorraine
LEANDER W. NORTON, Hounsfield
C. D. HEBERT, Leray
SIMEON ALLISON, Brownville
JNO. J. DELANEY, Clayton
D. H. NELLIS, Pamelia




December 1879

JURY LIST
Watertown Re-Union Newspaper, Nov. 13, 1879, p. 1:

The following is a list of the jurors drawn this day to serve at the term of Oyer and Terminer to be held in this city, December 1st:

GRAND:

GEO. W. STANNARD, Carthage
LIBBEUS ALLEN, East Hounsfield
SAML. B. SWEET, Omar
JOHN L. KNAPP, Pillar Point
ELIAS F. COOPER, Second Ward
JOHN WEIR, Great Bend
PHILLIP HELMER, Evans Mills
HIRAM SEGUR, Adams Centre
M. C. JEWETT, Redwood
E. J. MAKEPEACE, Theresa
EVYLIN F. CARTER, Second Ward
OWEN GREELEY, Worth
ELIAS COON, Omar
GEO BILLINGER, Worth
JAMES CORBIN, Clayton
ALONZO WOOD, North Wilna
GIDEON FLANDERS, Rodman
JOHN C. LEPPER, Fourth Ward
EVINETTE CLEMENTS, Tylerville
GILBERT WILCOX, Worthville
NEWTON RAND, Redwood
JOHN W. WILDER, Brownville
WILLIAM BEEBEE, Mannsville
LAMBERT WALTERS, Pamelia

PETIT:

OSCAR McKEE, Hounsfield
JEREMIAH CARPENTER, Lorraine
THOMAS JACKSON, Brownville
CHAS. H. CASTER, Ellisburg
CHANNEY COLTON, Adams
H. PERRY DUTTON, Rutland
GLYN S. PHILLIPS, Alexandria
GILBERT C. PARISH, Clayton
CHAS. HOWLAND, Pamelia
HENRY BRIMMER, Hounsfield
HORACE PECK, Alexandria
REESE J. HULL, Adams
CHAS. ATWOOD, Lyme
JOSEPH B. BASS, Watertown
JOHN R. GRISWOLD, Alexandria
EUGENE WILLIAMS, Brownville
HENRY NORMANDER, 2d Ward
CHARLES HUMPHREY, Cape Vincent
BENJAMIN F. HULL, Adams
MOSES DAVIS, Lorraine
ROBERT DEAN, Alexandria
CHAS. D. RIDER, LeRay
LEVI WASHBURN, Rodman
JOHN DICKSON, 2d, Antwerp
HENRY PEO, Cape Vincent
HERBERT HOUGLASS, Brownville
FRANK H. MUNSON, 2d Ward
CORNELIUS V. LOSEE, Watertown
HIRAM TIMMERMAN, Pamelia
THOMAS COLLINS, Wilna
ANSON C. DOUGLASS, Champion
A. J. GREEN, Alexandria
WARREN S. LATHROP, Champion
PETER FARRETT, Lyme
LEWIS C. FISH, Adams
SAMUEL C. ROBERTS, LeRay

Information contributed by volunteer Marilyn Sapienza.


Copyright 2016 Jefferson County NYGenWeb — a member of the NYGenWeb Project

If you have any questions or comments about this page, please contact,
County Co-Coordinator Nancy Dixon or
Co-Coordinator Bruce Coyne.


Return to Jefferson County Genweb Page