Jefferson County Jurors: 1881



Return to Census Index.


JEFFERSON COUNTY JUROR LIST

February 3, 1881, p. 2 of the Watertown Re-Union Newspaper:

The following persons to serve as petit jurors at a County Court and Court of Sessions to be held at the Court House in this city, on the 21st day of February next, were drawn by County Clerk Waddingham, yesterday morning at 9 o'clock:


T. H. DONALD, Alexandria
DEWITT STRICKLAND, Adams
JAMES GAMBEE, Hounsfield
GEORGE W. LAWRENCE, Second Ward
THOMAS E. BEECHER, Watertown
GEORGE GILLESPIE, LeRay
JAMES SPICER, Hounsfield
WILLIAM GILBERT, Ellisburg
JESSE D. MOAK, Theresa
JAMES H. FOX, Adams
WHEELER LOWE, Brownville
RODNEY J. SIMMONS, Theresa
ISAAC T. CROSS, Cape Vincent
JOHN CONKLING, Brownville
EDWIN S. WRIGHT, Adams
AMOS OTIS, Brownville
WILLIAM ROBERTSON, Brownville
CEPHAR MONTAGUE, Henderson
GEORGE WILDER, Fourth Ward
FRANK W. OLDEN, Second Ward
LEVI CRITTENDEN, Henderson
JOSIAH T. ATWOOD, Champion
CHARLES A. WATERMAN, Second Ward
E. O. HUNGERFORD, Leray
J. P. THOMPSON, Alexandria
JAMES H. HELMER, Alexandria
WILLIAM DINGMAN, Alexandria
J. W. READE, Alexandria
JAMES CONKLIN, Hounsfield
WILLIAM SINGLETON, Second Ward
IRA TOWE, Lorraine
SAMUEL HULL, Philadelphia
FRNAK MATTESON, Hounsfield
JUSTICE McWAYNE, Hounsfield
ADELBERT CORNWALL, Lorraine
ASHLEY BLANCK, Wilna

April 1881

Watertown Re-Union Newspaper, March 24, 1881, p. 1:

The names of 24 persons to serve as Grand Jurors and the names of 36 persons to serve as Petit Jurors at a Circuit Court and Curt of Oyer and Terminer, to be held at the Court House in the City of Watertown, in and for the County of Jefferson on the 4th of April 1881, at 10 o'clock A.M. were drawn at the office of the clerk of said county yesterday morning at 9 o'clock.

GRAND JURY:

NameOccupationResidence
WILLIAM WARREN hotel keeper E. Hounsfield
EVAN K. NEWTON farmer Rodman
FRANK LEWIS manufacturer Adams Center
C. M. CLARK merchant Sacketts Harbor
CHARLES COMBS farmer Chaumont
S. WHITFORD MAXON farmer Rodman
S. E. FIELD farmer E. Hounsfield
MOSES WOOD farmer Woodville
JOHN H. STOKES mechanic Dexter
DANIEL CLEARWATER farmer Carthage
FRED WARD Justice of the Peace Wilna
O. S. LEVIS gentleman Carthage
CHARLES C. EMERSON merchant Dexter
A. E. FOX farmer Omar
NELSON G. COOLEY farmer Rodman
HORACE W. THOMPSON farmer Evans Mills
F. M. PARKER farmer Watertown
FRANK DIEFENDORF builder 1st Ward, city
CHARLES W. ATWOOD farmer Chaumont
D. B. LOCKWOOD gentleman Adams
HORACE HOYT miller Plessis
HIRAM MILLS farmer Watertown
GEORGE P. COOLIDGE mechanic Antwerp
GEORGE ABBOTT farmer Bishop Street

PETIT JURY:

S. T. THOMPSON, Adams
D. M. SAMPSON, Adams
CLYTUS SHEPARD, Clayton
HENRY BARR, 4th Ward
HARRISON S. DEAN - ?
JOHN NICHOLS, Worth
JAMES DILLIN, Alexandria
CHALRES MATTESON, LeRay
G. R. PURDY, Lorraine
DWIGHT W. WHITE, Adams
CHARLES FOSTER, Brownville
JAY WALDO, Rutland
D. B. WISE, Lorraine
CHARLES W. WOODRUFF, Theresa
JAMES FIELDS, Hounsfield
ALBERT HALL, Watertown
JOSHUA ROBERTS, Philadelphia
CYRUS P. GIPBSON, Rutland
D. J. REMINGTON, Lorraine
JOHN D. BROWN, Ellisburg
HARVEY A. KELLOGG, Rodman
PHILLIP SAUVERVINE, Alexandria
LAMONT OVERTON, Worth
DWIGHT S. ROBBINS, 2nd ward
GEORGE W. LOVELAND, Clayton
SIDNEY TURNER, Worth
MILTON E. WHEELER, Theresa
L. B. SIMMONS, Henderson
SCHUYLER H. GIBBONS, Watertown
IRVING WHITFORD, Adams
E. A. CARPENTER, Antwerp
MORRIS MERRIOTT, Adams
EDWIN R. ADAMS, Brownville
JOHN HORTON, Lyme
GUEVERA M. WAIT, 2nd Ward
HARRY A. CROWNER, Champion

May 1881

Watertown Re-Union Newspaper, April 28, 1881, p. 3:

The names of thirty-six persons to serve as Petit Jurors at a County Court and Court of Sessions, to be held at the Court House, in the city of Watertown, in and for the county of Jefferson on the 9th day of May, 1881, at 10 o'clock in the forenoon of that day, were draw at the office of the clerk of said county, yesterday morning at 10 o'clock.
The following is the list:

GEORGE W. PENNOCK, Lyme
HIRAM R. CROOK, Champion
GEORGE AUSTIN, Pamelia
LESTER LAMON, Hounsfield
GILBERT WILCOX, Worth
P. R. WRIGHT, Lorraine
BRUCE RYDER, Brownville
D. M. MIDDLEKAUFF, Leray
PATRICK J. REYNOLDS, Wilna
JACKSON TAMBLIN, Rutland
JOHN F. MOFFETT, second ward, city
HARVEY D. FARRAR, Champion
W. R. SKEELS, Watertown
EDWARD BINGHAM, first ward, city
WILLIAM W. TAGGART, second ward, city
ANDREW J. BALTZ, Clayton
CYRUS MASON, Antwerp
ELIJAH COBB, Hounsfield
ALANSON W. KELLY, Adams
ALBERT CARTER, Hounsfield
AUGUSTUS WETTERHAHN, Orleans
TIMOTHY A. SMITH, third ward, city
S. F. ROGERS, Pamelia
STEPHEN EIGABROUDT, Clayton
GILBERT PLANK, Wilna
JOSEPH DAY, Lorraine
AARON SELTER, Lyme
FREDERICK W. PREECE, Wilna
MERRITT ANDREWS, third ward, city
WILLIAM H. PHILLIPS, Brownville
SOLOMON H. HALL, Hounsfield
THOMAS HAYES, Worth
FRANK K. FRAZIER, Pamelia
A. JUDSON MARSHALL, Orleans
PAGE ACKERT, Cape Vincent
JAMES HUNGERFORD, Adams


Information contributed by volunteer Marilyn Sapienza.


Copyright 2018 Jefferson County NYGenWeb — a member of the NYGenWeb Project

If you have any questions or comments about this page, please contact,
County Co-Coordinator Nancy Dixon or
Co-Coordinator Bruce Coyne.


Return to Jefferson County Genweb Page