Jefferson County Jurors: 1887



Return to Census Index.


Juror list for February, 1887

Watertown Re-Union, Watertown, NY - January 26, 1887, p. 1:

The following is a correct list of persons drawn Friday morning at 9 o'clock to serve as trial jurors at the county court and court of sessions to be held at the Court House in this city, beginning February 7th, 1887:

N. G. FITZGERALD, second ward
E. D. PARSONS, Bishop Street
CHAS. W. ACKER, first ward
CLARK HEWITT, first ward
MELVIN BRIANT, Evans Mills
WILLIAM J. ALLEN, Adams
G. W. AUGSBURY, Plessis
THEODORE GEGOUX, fourth ward
ELISHA M. SHURTLEFF, Philadelphia
L. F. BROWN, Lorraine
GEORGE LIVERMORE, East Hounsfield
W. H. WITHINGTON, Adams
GEORGE D. COOPER, Adams
E. M. HALLORAN, third ward
HENRY HARMON, Lafargeville
B. S. SAFFORD, Carthage
E. S. COON, third ward
WALTER COLE, Brownville
CHARLES OSTRANDER, Perch River
ANSON ALLEN, Lorraine
HENRY CROWNER, Carthage
E. W. LYNDE, Antwerp
HENRY MYERS, Ox Bow
ORRICK H. EARL, Brownville
FREMONT SPICER, Dexter
ANTHONY HERBERT, Stone Mills
WALLACE NOTT, first ward city
ALEXANDER ROBINSON, Clayton
BYRON R. SCOTT, Black River
JASON WOOD, Philadelphia
PATRICK FARLEY, Sterlingville
WILLIAM MURDOCK, SR. of Clayton
PHILIP SHAVER, Lafargeville
E. J. WRIGHT, Lafargeville
DAVID DIEFENDORF, Depauville
GEORGE ZIMMERMAN, Cape Vincent
 

Juror list for March, 1887

Watertown Reunion Newspaper, March 16, 1887, p. 6:

Following are the names of persons drawn to sit as grand jurors and trial jurors at the court
of oyer and terminer to be held at the court house in this city, beginning March 28th:

GRAND JURORS:

NameOccupationResidence
J. A. ALLARD merchant Watertown
CHAUNCEY STORRING farmer Alexandria Bay
THOMAS E. BEECHER farmer E. Watertown
JOHN R. CLARK Merchant Depauville
ASWELL C. BONNEY farmer Evans Mills
JOHN FAWDRY farmer Sackets Harbor
WILLIAM P. SMITH farmer Perch River
W. H. THOMPSON merchant Alexandria Bay
A. J. CALVIN farmer Champion
WILLIAM DAY farmer Limerick
CHARLES W. HALL hotel keeper Philadelphia
O. C. TAFT farmer Three Mile Bay
DARIUS BRIGSS farmer Great Bend
GOODRICH W. HENRY Merchant Theresa
OSCAR BARNES farmer Evans Mills
MILLARD FILLMORE farmer Rural Hill
JAMES H. DAWLEY Justice of the peace Carthage
WARREN W. JOHNSON farmer E. Watertown
EDGAR DAWLEY farmer Natural Bridge
JUDSON WEAVER farmer Natural Bridge
WILLIAM H. MANTLE farmer Watertown
JOHN COURTS merchant Theresa
JAMES MULDOON mechanic Watertown
ALBERT E. LORD merchant Brownville

TRIAL JURORS:

THOMAS LEVIS, Depauville
JOHN SHOEMAKER, Natural Bridge
G. J. CLARK, Belleville
WALTER H. CAMP, third ward, city
GULIAN V. P. COOLEY, Rodman
H. H. SISSON, third ward, city
DAVID ANDRUS, Pierrepont Manor
WM. ACKERMAN, E. Hounsfield
JAMES MOFFETT, Limerick
H. P. STACY, Rural Hill
WM. SCOTT, Antwerp
ANDREW TRIPP, Carthage
GEORGE STONE, Theresa
J. H. BUDD, Carthage
ALBERT WILCOX, Point Peninsula
E. N. CAULKINS, Lorraine
I. S. COOPER, Henderson
TRUMAN G. RUSBO, Clayton
G. H. SMITH, Redwood
FRANK E. BABCOCK, third ward, city
CHARLES W. ATWOOD, Chaumont
A. A. SCOTT, Henderson
WILLIAM JONES, Depauville
REUBEN HALLIDAY, Depauville
JOHN SWART, Clayton
JACOB FOX, Three Mile Bay
WILLIAM DAWSON, fourth ward city
AMOS FORT, LaFargeville
JAMES FARLEY, Carthage
FRANK D. ROGERS, Clayton
ROBERT LAIRD, Cape Vincent
HENRY R. PHILLIPS, Adams
GEORGE B. KIMBALL, Limerick
JAMES M. BROWN, Rodman
WILLIAM WHITE, Dexter
FREDERICK ROACH, Lafargeville

Jurors for May, 1887

Watertown Re-Union Newspaper, April 27, 1887, p. 2:

The following trial jurors were drawn at the Court House Wednesday for the term of
county court and court of sessions to begin May 9, 1887, in this city:

JAMES DRURY, Limerick
JOHN C. HARDY, Burrs Mills
CHESTR PITKIN, Lorraine
JAMES S. WOODWARD, Spragueville
ALLEN HICKS, first ward, city
THERON ZIMMERMAN, Dexter
ISSAC GRANGER, Cape Vincent
JAMES K. P. BIGELOW, Belleville
MILTON W. LUTHER, E. Watertown
CHARLES MORRISON, Cape Vincent
NEWTON M. RAND, Redwood
E. COLLINS BAKER, Watertown
D'ESTANG C. REED, Hounsfield
GEORGE COOK, second ward, city
CHARLES HUMPHREY, Cape Vincent
WALTER ZIMMERMAN, Brownville
EDGARD B. HUESTIS, Adams
MILLARD M. FILMORE, Rural Hill
GREANLEAF PENNEY, Dexter
JOHN F. BROWN, Cape Vincent
JOHN WALRADT, Depauville
CHARLES A. KELSEY, Theresa
GEORGE SAUNDERS, Cape Vincent
IRA H. GILLETT, Depauville
PATRICK CAIN, JR. Sterlingville
FRANK GREEN, Sackets Harbor
THOMAS E. WALT, Clayton
MICHAEL KELLY, Lorraine
FRED DELONG, fourth ward, city
JOHN H. WETTERHAHN, Stone Mills
C. A. FULLER, first ward, city
R. C. SMITH, Plessis
G. R. PURDY, Lorraine
GARDNER B. SCOTT, Black River
EDWIN WHITE, Dexter
LEWIS B. TODD, Rodman

Jurors for September, 1887

Watertown Re-Union Newspaper, August 31, 1887, p. 6:

Following is a list of the jurors drawn Saturday at the Court House. They will be in attendance at the term of circuit court and court of oyer and terminer, which will begin September 12th next, in this city, Judge Churchill presiding:

PETIT JURORS:

ALPHONSO MILLARD, Ellisburg,
ARZA BOGART, Redwood
ASHAEL GILLETTE, Watertown
ARTHUR ROUNDS, Pierrpont Manor
GEORGE ZIMMERMAN, Cape Vincent
HENRY BUTTERWORTH, third ward, city
EPHRAIM S. LAWRENCE, Evans Mills
PORTER J. MACK, first ward, city
M. H. REESE, first ward city
J. STEARS, JR., Watertown
STEPHEN ROURKE, Wilna
MOSES WOOD, Ellisburg
ANSON LANE, Henderson
L. F. PHILLIPS, third ward, city
A. E. DEWEY, second ward, city
BRUCE RYDER, Limerick
PERRY ALLEN, Limerick
GEORGE L. BUTTERFIELD, Rodman
E. A. CLARK, Ellisburg
JULIUS TANNER, Omar
A. W. KILBY, Adams
CHARLES W. BOUTER, Fisher's Landing
IRVING WHITFORD, Adams Centre
CHARLES W. GILL, second ward, city
BRADLEY J. GREENE, Lafargeville
WILLIAM H. ADAMS, Dexter
HENRY McAFEE, Pillar Point
A. L. GOULD, Pamelia
HENRY DEXTER, Black River
WALTER SHIMMEL, Orleans Four Corners
FRED O. VANDEVOORT, Rodman
H. C. AVERILL, Adams Centre
BYRON N. SCOTT, Black River
CHARLES D. BINGHAM, second ward city
M. D. OWAN, Ellisburg
ISAAC McMULLIN, Watertown

GRAND JURORS:

WILLIAM BEEBEE, farmer, Evans Mills
ALVAH L. GRANT, farmer, Perch River
JOSEPH HADCOCK, farmer, E. Watertown
L. P. FOX, farmer, Lorraine
DEMPSTER FAILING, farmer, Depauville
HENRY D. FORD, miller, Philadelphia
E. J. MAKEPEACE, miller, Theresa
F. O. SIMONDS, farmer, North Wilna
CHAS. G. WILCOX, miller, Worthville
JOHN L. KNAPP, farmer, Limerick
WILLIAM STRICKLAND, farmer, Philadelphia
GEORGE SANDERS, farmer, Cape Vincent
F. WILLIAM PIERCE, Justice of the Peace, Natural Bridge
GEORGE H. SHERMAN, banker, third ward, city
GRANDISON C. TIMMERMAN, cheese maker, Orleans Four Corners
A. A. FILLMORE, farmer, Rural Hill
A. Y. STEWART, assessor, Carthage
FRANK WOOD, farmer, Wood's Mills
A. NORTON, farmer, Depauville
ADELBERT MATHER, farmer, Henderson
BYRON COLE, farmer, Brownville
W. A. JOHNSON, Justice of the Peace, Antwerp
FRED WEBB, farmer, Pierrepont Manor
PATRICK FARRELL, farmer, Theresa.

Before the above grand jury will come the case of Miss IDA PENNOCK, who is charged with the crime of infanticide.


Information contributed by volunteer Marilyn Sapienza.


Copyright 2018 Jefferson County NYGenWeb — a member of the NYGenWeb Project

If you have any questions or comments about this page, please contact,
County Co-Coordinator Nancy Dixon or
Co-Coordinator Bruce Coyne.


Return to Jefferson County Genweb Page