Jefferson County Jurors: 1888



Return to Census Index.


Juror List for September 1888

WATERTOWN RE-UNION NEWSPAPER - August 29, 1888, p. 7
JURORS DRAWN, Jefferson Co., NY

The trial and grand jurors for the term of Circuit Court and Court of Oyer and Terminer to be held in this city, Hon. Judge Kennedy presiding, were drawn Thursday morning at the Court House. They are as follows:

GRAND JURORS
-

THOMAS F. LANE, Henderson
FRED KILBORN, Champion
THOMAS ATCHERSON, Philadelphia
CHARLES CODMAN, Brownville
MICHAEL McCARN, Clayton
WALTER CALKINS, Perch River
JOHN CARRIS, Omer
HENRY PIERSON, Woodville
W. O. BALL, city (Watertown)
WARREN WILSON, Philadelphia
WILLIAM DOANE, Bellville
WILLIAM H. RICE, Smithville
WILLIAM J. HAKES, Adams
WILLIAM HUMPHREY, Cape Vincent
RICHARD TERRY, Depauville
W. W. ENOS, Chaumont
D. C. FLAHERTY, Worthville
HENRY A. HARMON, LaFargeville
ALBERT SNELL, Clayton
CHARLES R. COOn, Worthville
GEORGE C. BIBBINS, Rodman
LEANDER C. NORTON. E. Hunsfield
BRADFORD STERLING, Antwerp
CHRISTOPHER IRVIN, Cape Vincent

TRIAL JURORS
-

CHARLES L. HUNGERFORD, Oxbow
HIRAM B. CHURCHILL, S. Rutland
GEORGE HYLE, Lafargeville
HORACE W. FREEMAN, Watertown
CHARLES L. DILLENBECK, Antwerp
O. T. Green, Thousand Island Park
WILLARD FULLER, Ellisburgh
WILLIAM EDGAR, Brownville
CHARLES YOUNG, city
WORTH CURRIN, Stone Mills
THOMAS AIKENS, city
GEORGE PIERCE, Alexandria Bay
JAMES McINTYRE, Natural Bridge
J. A. QUENCER, second ward city
JOHN R. PAWLING, second ward, city
A. A. BRONDRIDGE, Adams Centre
WILLIAM RISDALE, Oxbow
A. W. BARTLETT, Adams
JOHN VAN CAMP, Worthville
M. E. RICH, city
J. B. ESSELSTYNE, Cape Vincent
FREMONT W. SPICER, Dexter
PRESTON ELLIS, Clayton
JAMES HAZLEWOOD, Sackets Harbor
GEORGE TAYLOR, Alexandria Bay
GEORGE O. WOOD, Rodman
JESSE M. ADAM
O. P. HADCOCK, city
WILLIAM J. ALLEN, Adams
CHARLES S. HART, city
GEORGE A. WILSON, Watertown
NELSON J. WILSON, Evans Mills
SIMON P. BOWMAN, Evans Mills
RICHARD ATHERTOWN, first ward, city
ROBERT DEAN, Alexandria Bay
C. G. WAGGONER, Pamelia

Juror List for October 1888

TRIAL JURORS from Watertown Re-Union Newspaper, October 3, 1888, p. 8:

The jury list for the County Court and Court of Sessions, to be held in this city, beginning the third Monday in October, was drawn Thursday morning. It is composed of the following:

WESLEY KENNEDY, city
JOSEPH PERRY, Dexter
WELLS G. SLOAT, Stone Mills
WILLIAM HITCHCOCK, Rodman
JOHN JACKSON, Dexter
A. BION CARTER, Carthage
WILLIAM H. ALLISON, Limerick
WILLIAM E. LEONARD, Dexter
JOHN F. CORNWLL, Antwerp
STEWART PLUMMER, Ellisburgh
GEORGE D. COOPER, Adams
GEORGE SAUNDERS, Cape Vincent
GEORGE R. HANFORD, city
DANIEL GREGG, Rodman
CHARLES HOWLAND, Pamelia
ABRAM H. WAIT, Rodman
THOMAS MURTHA, Carthage
FRANK C. BOURCEY, St. Lawrence
WILLIAM WALTS, Orleans Four Corners
JOSEPH JONES, Rutland
DAVID LYMAN, Adams
FRANK E. WOOD, Carthage
L. D. HARRIS, Point Peninsula
GEORGE W. MORSE, Watertown
EDWIN J. TALLMAN, Orleans Four Corners
LEWIS E. TODD, Rodman
JEFF. W. BROCKWAY, city
LEANDER HIBBARD, Redwood
CLARK M. WAITE, city
L. D. MONROE, Worthville
ORRIN PHILLIPS, Rutland
W. B. AUGSBURY, Pamelia
HARRISON ZOLLER, Redwood
C. E. MAKEPEACE, Pamelia
CHARLES MATTESON, Sanfords Corners
LYMAN C. BENNETT, Clayton

Information contributed by volunteer Marilyn Sapienza.


Copyright 2019 Jefferson County NYGenWeb — a member of the NYGenWeb Project

If you have any questions or comments about this page, please contact,
County Co-Coordinator Bruce Coyne.


Return to Jefferson County Genweb Page