Jefferson County Jurors: 1884



Return to Census Index.


JURORS OF JEFFERSON COUNTY, NEW YORK

Watertown Re-Unon Newspaper, Watertown, NY, March 26, 1884, p. 6:


JURY DRAWING

Wednesday a panel of grand and trial jurors was drawn at the courthouse in anticipatin of the next session of the County Court, which begins in this city, Monday, April 7. The drawing resulted as follows:


GRAND JURORS:

NameOccupationResidence
JAMES RATCHFORD farmer Clayton
HENRY BINNINGER manufacturer Dexter
WILLIAM R. SMITH merchant Antwerp
A. E. LORD merchant Brownville
E. A. AYERS farmer Watertown
EDGAR C. DAWLEY farmer Natural Bridge
BRUCE MOFFETT farmer Limerick
BYRON J. STROUGH merchant LaFargeville
L. A. BACON farmer Antwerp
FRED KING farmer Depauville
LEONARD R. GREEN farmer Adams Center
ALBERT PUTMAN farmer Depauville
LESTER COLLINS farmer Point Peninsula
L. R. DEZENGREMEL farmer Cape Vincent
B. F. HAWES farmer Adams
JAMES C. IRVIN farmer Cape Vincent
A. B. CLEVELAND merchant Cape Vincent
WILLIAM BENCE farmer Wilna
DAVID H. SCOTT manufacturer Rutland
LEVI CRITTENDEN farmer Henderson
LEWIS SIMONETT farmer Evans Mills
IRVIN WILSON farmer Philadelphia
JUSTUS SNELL farmer Theresa
GEO. W. GARDNER farmer Adams Centre

TRIAL JURORS:

JACOB OSTRANDER, Theresa
GEORGE D. LIMELL, Clayton
ALBERT A. O. WHITFORD, Rodman
LEWIS PHILLIPS, Clayton
EDWARD CAMPBELL, Hounsfield
JABEZ F. FULLER, Sanfords Corners
HARLOW B. WAITE, Rodman
VINCENT LARKINS, Adams
ALFRED WAGONER, Clayton
PHILETUS JUDD, Cape Vincent
W. D. CLARK, Clayton
LUCAS BEAMAN, Lorraine
JOHN WILEY, Cape Vincent
FRED GUESS, 4th ward, city
JOSEPH COLLINS, Orleans
CONRAD WERNER, Philadelphia
OSCAR F. COOLEY, Rodman
DAVID DEVENDORF, Clayton
GEORGE MARIGOLD, Worth
CHARLES G. WILCOX, Worth
FRED MOFFIT, Hounsfield
THEODORE CALKINS, Hounsfield
JAMES SHURTLIFF, Theresa
AUSTIN L. FASSETT, Rodman
MARTIN DOCTEUR, JR., Cape Vincent
A. C. BONNEY, Evans Mills
ACKLEY H. PARKER, Watertown
WILLIAM P. SMITH, Brownville
CHARLES SAUNDERS, Cape Vincent
JAMES COIT, Adams
WILLIAM IRWIN, Theresa
LEWISTON C. DODGE, Wilna
JOHN J. CORNWALL, Alexandria
ALDEN WILLIAMS, Ellisburg
AUGUSTIN COOK, Ellisburg
HENRY BAILEY, Lorraine


JUROR LISTS FOR AUGUST 27, 1884

In Watertown Re-Union Newspaper, August 27, 1884, p. 6:


JURORS DRAWN:

The following panels of grand and trial jurors to serve at a term of Circuit Court and Court of Oyer and Terminer to be held in this city, beginning September 8, were drawn at the clerk's office Monday. They are as follows:


GRAND JURORS:


FRANK C. FOX, city
GEORGE CLYDE, Alexandria Bay
THOMAS LEVIS, Depauville
ROWELL W. GATES, Lafargeville
D. ANDRUS, Pierpont Manor
W. O. TOLMAN, Watertown
JOHN GORMLEY, Wilna
H. V. JENKS, Worthville
M. C. JEWETT, Redwood
FRED L. BONES, Carthage
ORVILLE L. CASLER, Champion
H. N. BUSHNELL, Cape Vincent
THOMAS VAN SCHAICK, Cape Vincent
HIRAM MILLS, Philadelphia
GEORGE F. LIVERMORE, Hounsfield
ALBERT G. LAWRENCE, Henderson
ADAM FRAELICK, Worthville
JOHN F. CORNWELL, Antwerp
EDWIN MACOMBER, Champion
ANDREW J. SHAW, Champion
WARREN CROWNER, Wilna
JOSEPH GRIMSHAW, Lorraine
H. C. DORECHESTER, Limerick
CHARLES S. HART, city


TRIAL JURORS:

SOLOMON O. GALE, city
SAMUEL STEWART, Lorraine
WM. F. LOWE, St. Lawrence
GEORGE WARE, Great Bend
JOHN METCALF, Adams Centre
THOMAS POWERS, city
N. A. WHITFORD, Adams Centre
DOUGLASS MUNSON, Rodman
E. J. WAITE, Adams
LOUIS E. BRANCH, Rosiere
H. J. BRIMMER, city
MILTON R. KLOCK, Rodman
E. B. NICHOLS, Pamelia
ELIAS WALTER, Plessis
L. T. SAWYER, East Watertown
E. S. LYMAN, Lorraine
H. A. CROSS, Lorraine
ELI CAULKINS, Lorraine
B. B. SHELMEDINE, Lorraine
JOHN GRAPOTTE, Omar
BRUCE MOFFETT, Limerick
WILLIAM RUSHO, Clayton
D. J. HEWITT, city
CLARK BUNCE, Adams Centre
JOHN LEHR, Dexter
ELIZUR WILLIAMS, Spragueville
C. R. REMINGTON, city
HENRY J. HURST, Lafargeville
CHARLES H. WARDWELL, Adams
P. S. MAXON, Adams Centre
JOHN ROWE, East Watertown.
JOHN ESSELTYNE, Cape Vincent
WILLIAM H. HALLER, Lafargeville
D. H. NELLSI, Pamelia
JOHN CORNAIRE, Jr. Rosiere
M. CLARK MUNROE, Watertown


TRIAL JURORS

from Watertown Re-Union Newspaper, October 8, 1884, p. 4:

The following is a list of the names of persons drawn to serve as trial jurors at a County Court and Court of Sessions to be held at the Court House in this city on the `13th day of October:



GUSTAVUS BARRETT, Henderson
JAMES BURNS, Carthage
FRANKLIN SANDERS, Natural Bridge
EUGENE WILLIAMS, Pillar Point
EDWARD CHAMBERS, first ward, city
GEORGE E. REEVE, Pillar Point
J. W. MOAK, third ward, city
JAMES CAMPBELL, Limerick
DAVID WALDO, S. Rutland
M. G. TAYLOR, Alexandria Bay
O. S. GIFFORD, second ward, city
JOHN HAYES, Limerick
JOSEPH YONGER, S. Rutland
STEPHEN SLATER, E. Hounsfield
JOHN R. HARWICK, Pamelia Four Corners
ALBERT GRAFF, Burrs Mills
DANFORD OATMAN, Adams Centre
HENRY INGRAHAM, Champion
G. M. WAITE, second ward city
CHARLES ANTHONY, Cape Vincent
CHARLES FORD, Lafargeville
GEORGE HYATT, Three Mile Bay
H. DEAN WAITE, second ward, city
ANDREW WALRATH, Perch River
WILLIAM HITCHCOCK, Rodman
EPHRAIM S. LAWRENCE, Evans Mills
CHRLES DORR, Depauville
A. S. SHEFFNER, Pamelia
BAYARD THOMAS, Adams
SIMON P. BOWMAN, Pamelia Four Corners
MILLARD E. JOINER, Henderson
JESSE HINES, second ward city
ELISHA DAWLEY, Natural Bridge
SEYMOUR B. BARKER, Clayton
GEO. E. STRICKLAND, Carthage
HUBERT G. STEELE, Limerick


JURORS DRAWN

The Persons Selected to Hear and Determine Evidence at the Coming Session of Court.
Source: Watertown Re-Union Newspaper, November 19, 1884, p. 8:

The following grand and petit jurors have been drawn to attend a court of oyer and terminer, which convenes in this city, December 1:



GRAND JURORS:

HENRY BURNS, Natural Bridge
THEODORE WASHBURN, Hounsfield
SANFORD S. THOMAS, Adams
WILLIAM WARREN, Hounsfield
JASON JOHNSON, Champion
E. H. OLMSTEAD, Champion
HOUGHTON HERRICK, Sanfords Corners
RICHARD RODENHURST, Theresa
STEPHEN EGIBROADT, Depauville
WILLIAM HITCHCOCK, Lorraine
JOSEPH HOWLAND, Theresa
JOHN SHELEY, Clayton
PHILLIP SOURWINE, Plessis
JAMES L. McCUMBER, Henderson
JOSEPH MISER, city
JOHN CARPENTER, Belleville
C. A. HOLDEN, city
PATRICK GIBLINS, Carthage
W. I. MARSH, Mannsville
D. W. SPRAGUE, Spragueville
E. J. ROBINSON, Pierrepont Manor
A. J. TURNBULL, Oxbow
ELIJAH COBB, Hounsfield
WILLIAM WHITNEY, Philadelphia

PETIT JURORS:

JAMES HORTON, city
ADAM FRALICH, Worthville
FRRANKLIN M. PALMER, Watertown
JAMES CULLEN, Hounsfield
PARDON HALL, Adams Centre
HUGH AVERELL, Clayton
DAVID WEAVER, Worth Centre
ALEXANDER BROWN, Rutland
MADISON COOPER, Evans Mills
JOSEPH F. GRAVES, Oxbow
THOMAS SCHERON, Philadelphia
CHARLES M. HEATH, Adams Centre
D. E. HURD, Mannsville
MORGAN KLOCK, city
M. B. HILL, Clayton
J. H. HUFFSTATER, Ellisburgh
HORACE E. TYLER, city
ALFRED WAGONER, Stone Mills
GEORGE ABBOTT, Henderson
GEO. LOWE, Pillar Point
WM. A. BEDELL, city
WALTER JENKINS, Orleans Four Corners
WM. ALVERSON, E. Hounsfield
FRED A. BALL, Adams Centre
SYLVESTER LOOMIS, Champion
JOHN VAN WORT, Three Mile Bay
LUTHER REESE, city
D. W. WHITE, Adams
MICHAEL CALLIGAN, Felts Mills
JOHN B. GEORGE, Redwood
GEO. FARR, St. Lawrence
CHAS. DEZENGREMEL, Rossiere
FRANK IVES, Watertown
ALLEN WILSON, Cape Vincent
S. F. BAGG, city
JOHN BOGART, Alexandria Bay


Information contributed by volunteer Marilyn Sapienza.



Copyright 2020 Jefferson County NYGenWeb — a member of the NYGenWeb Project

If you have any questions or comments about this page, please contact,
County Co-Coordinator Bruce Coyne.


Return to Jefferson County Genweb Page