Jefferson County Jurors: 1885



Return to Census Index.


JUROR LIST - Jefferson Co., NY

January 21, 1885, Watertown Re-Union Newspaper, p. 3

Trial Jurors:
Judge Walts will hold a term of County Court and Court of Sessions in this city beginning Monday, February 2. The following are the jurors drawn for the term:

David Bryant, Evans Mills
John Gregg, Rodman
Samuel Hutchins, Hounsfield
Melsa Casler, Dexter
Joseph P. Bass, Watertown
Myron Snell, Lafargeville
James C. Lee, Omar
Wilson Countryman, Pamelia
Patrick J. Reynolds, Carthage
William Warren E. Hounsfield
William Lyttle, city of Watertown
Josiah McWayne, Sackets Harbor
Peter Small, Clayton
Chas. B. Stanley, Smithville
Peter Lane, Henderson
Lamont Overton, Worthville
Arthur McKinley, Clayton
Joseph L. Brewster, N. Wilna
George A. Moore, Felts Mills
E. O. Hungerford, Evans Mills
Benjamin Petrie, Theresa
Herbert Douglass, Pillar Point
Horace Rice, Brownville
M. V. Brigham, Lorraine
James E. Cook, Adams
A. M. Marsh, Hounsfield
John H. Carpenter, Belleville
Frank D. Seeber, Brownville
P. J. Mack, city
James Sterling, Mannsville
Leonard Tucker, Pamelia
Wm. Beebe, Evans Mills
George Reed, Adams Centre
John Main Sterlingville
Henry Simonds, Theresa
Chester Hentzie, Chaumont


JURORS OF JEFFERSON COUNTY - Draw for April 6, 1885:

Page 8 of the Watertown Re-Union Newspaper, Watertown, NY, March 25, 1885, p. 8

A jury drawing was indulged in at the Court House Wednesday morning, preparatory to Judge Churchill's term of the Supreme Court, which begins in this city April 6. The following persons were drawn:

GRAND JURORS:

SAMUEL ADAMS, city
EDGARD GETMAN, Theresa
JOHN H. STOKES, Dexter
JOHN D. EMOND, Sanfords Corners
S. L. LYMAN, Lorraine
D. A. RICH, Henderson
TRUMAN D. MATHER, city
AMBROSE SANFORD, Ellisburg
J. N. ORMISTON, Ox-Bow
JEREMY O'CONNOR, Pamelia Four Corners
JOHN S. EDWARDS, JR., Carthage
R. M. JENNINGS, Pierrepont Manor
LEVI S. PERRY, Limerick
O. T. HENTZIE, Chaumont
WILLIAM SCHNAUBER, Redwood
GEO. F. HICKOX, Rutland
AMASA S. PUTNAM, Depauville
JOHN DICKENS, JR., Antwerp
DEMPSTER LORD, Depauville
JAMES HAYES, Clayton
JUDSON WEAVER, Wilna
REZOT TOZER, Evans Mills
LUMAN D. OLNEY, Rutland
STOWELL LOOMIS, Carthage

TRIAL JURORS:

F. L. BONES, Carthage
JOHN F. LEPPER, city
CLARK G. SCOTT, Limerick
EDGAR LEONARD, Dexter
RANDALL DINGMAN, Three Mile Bay
EUGENE HOWLAND, Watertown
TAYLOR E. CALKINS, Perch River
GRANT VanBROCKLIN, Worthville
WOOSTER O. BALL, city
M. D. MANVILLE, Adams
IRA CHAFFEE, Natural Bridge
MORRIS BANNISTER, city
WILLIAM COSGROVE, Redwood
CHARLES W. CROSSMAN, Alexandria Bay
ALBERT GARDNER, JR., Lorraine
OSCAR McKEE, Sackets Harbor
RENNY PEO, Cape Vincent
THOMAS J. STRAINGE, Dexter
WILLIAM H. STEVENS, Clayton
LEWIS SCHNAUBER, Depauville
JUDSON CLARKE, Adams Centre
FARLEY KELLOGG, Clayton
W. A. GRENNELL, Pierrepont Manor
BENJ. HUNT, Adams Centre
WILLIAM SPIES, Redwood
RICHARD BURNS, city
DEWITT STRICKLAND, Adams
AMOS LANE, Henderson
WATSON M. WRIGHT, Clayton
CHESTER J. HARRIS, Champion
WILLIAM H. MONTANA, East Watertown
ALMON HOUGHTON, Alexandria Bay
EDWIN MULLIN, Dexter
GEO. B. STRONG, Rodman
E. H. HUDSON, Ellisburgh
SAMUEL DOBBINS, Rodman




JURY DRAWING

Watertown Re-Union Newspaper, Watertown, NY, April 29, 1885, p. 7:

Following is a panel of trial jurors drawn at the Courthouse Thursday morning to serve as a term of County Court and Court of Sessions to be held in this city, beginning May 11:


Trial Jurors

H. J. BROWN, city
BYRON SARGENT, Lafargeville
WM. H. ALLISON, Limerick
EUGENE ALLEN, Lorraine
JOHN RADLEY, JR., Rosiere
JOHN T. BRIMMER, East Housfield
R. H. FULLER, Pamelia
J. F. TOUSLEY, Pierrepont Manor
RHINES COLLINS, City
O. M. REXFORD, Watertown
MYRON ROSE, East Rodman
W. ORVILLE TOLMAN, East Watertown
H. F. INGLEHART, City
GAYLOR BAXTER, Depauville
L. F. HUNT, Lorraine
MYRON BUCKMINISTER, Brownville
BARTON GRIFFIN, Philadlephia
F. L. CONKLIN, Limerick
SIDNEY TURNER, Barnes Corners
ALBERT HALL, Burrs Mills
PERRY DEAN 2D, Rodman
LEVI PERRY, Limerick
GEO. HYLE, Lafargeville
HENRY BARNER, Natural Bridge
SYLVESTER CARPENTER, Pillar Point
EDGARD A. KENYON, Adams
JOHN CRYSLER, Pillar Point
JAY D. GROW, Lorraine
WILLIAM EIGABROADT, Brownville
JACOB HERMES, city
JOSEPH JAMES, Mannsville
GEORGE W. HERRICK, Sanford's Corners
THOMAS WATERMAN, Dexter
FRANK W. WEBSTER, Lorraine
D. D. DAVENPORT, city




JUROR DRAW

Watertown Re-Union Newspaper - Sept. 2, 1885, p. 3:

At a jury drawing Wednesday morning at the Court House, the following were selected to act as trial jurors at a Circuit Court and Court of Oyer and Terminer to be held in this city by Judge Kennedy, beginning Sept. 14:

Wayne Humphrey, Champion
Lysander Murphy, N. Wilna
Michael Kenna, Carthage
Safford Field, E. Hunsfield
George Patchin, Depauville
Hiram Mount, Clayton
Willard Ainswroth, Cape Vincent
David Satchwell, 4th ward
Calvin Shire, Clayton
W. H. S. Thomas, Adams
Luther Frederick Worthville
William Ball, 3d ward
John H. Stokes, Dexter
John Graham, Sackets Harbor
John Sheeley, Clayton
William C. Brown, Mannsville
William P. Ackley, Worthville
Laban F. Sprink Rodman
Henry Brimmer, E. Hunsfield
William G. Dorr, Lafargeville
Seymour Woolworth, 2d ward
John H. mower, Redwood
N. B. Mann, Mannsville
James S. Munson, Adams
Henry S. Fox, Adams
Alfred Chapin, Natural Bridge
James Cosselman, Clayton
Frederick Duford, Clayton
Seymour Locklin, Great Bend
Seth O. Adams, Dexter
W. L. Brown, Lorraine
William C. Case, Dexter
M. M. Parker, Felts Mills
Ansel Wilson, Hounsfield
Harrison S. Mattison, Pierrepont Manor
William H. Gould Depauville

GRAND JURORS:

The following were drawn to serve as grand jurors at the same term of court:
Ambrose Brimmer, Belleville
Abraham Van Doren, Three Mile Bay
John Lamon, city
Royal Groves, Lorraine
Wm. VanAuken, Ellisburgh
W. P. Smith, Perch River
Chas. H. Wardwell, Adams
Frank V. Hunt, Adams
M. W. Nellis, Stone Mills
Chas. A. Acker, city
Isaac I. Cross, Cape Vincent
E. W. Frederick, Carthage
Patrick Farrel, Theresa
William Mather, Ellisburg
James Pringle, Carthage
Wm. Beebe, Mannsville
Almon H. Houghton, Alexandria Bay
Stillman Andrus, Rutland
Collins Hunt, Adams Centre
Wm. J. Grant, Cape Vincent
Henry J. Brimmer, city
Nelson Burdick, city
Wm. J. York, Philadelphia
James H. Graham, Sackets Harbor




JURORS OF JEFFERSON CO., NY

Watertown Re-Union Newspaper, September 30, 1885, p. 4:

The following have been drawn as trial jurors to serve a term of County Court to be held by Judge Walts, beginning Oct. 12:


Trial Jurors

J. B. EDWARDS, Pierrepont Manor
MILTON YOUNG, city
GEO. B. KIDDER, Felts Mills
SILAS CONSAUL, Clayton
JAMES McINTYRE, Natural Bridge
RICHARD TERRY, Depauville
WILLIAM WILSON, Clayton
CHRISTOPHER DINGMAN, Dexter
SAMUEL PATTERSON, Omra
F. D. COUNTRYMAN, Pamelia
GEO C. BIBBINS, East Rodman
REUBEN DERBY, Sterlingville
HERBERT FOX, Lafargeville
BENJAMIN CALHOUN, Clayton
FRANK L. COLLINS, Point Peninsula
WALLACE BEALE, St. Lawrence
CLARK WAITE, city
GEO. W. BIGELOW, Belleville
E. B. MOORE, Point Peninsula
DAVID LAIRD, Cape Vincent
HURON WESTCOTT, Carthage
ROLLIN DICKERMAN, Carthage
RALPH CALKINS, Pierrepont Manor
PITT C. PORTER, Clayton
PHINEAS PECK, city
ALVAH L. GRANT, Perch River
ALBERT CARTER, Hounsfield
JEREMIAH P. CARPENTER, East Watertown
JULIUS TURNER, Omar
E. L. PADDOCK, CITY
CHARLES C. HARDY, Burrs Mills
A. HARRISON HEATH, Rodman
LEONARD WILLIAMS, Pillar Point
H. K. DOOLITTLE, city
JOHN S. CARPENTER, city
STEPHEN SMITH, Redwood




JURORS OF JEFFERSON CO., NY

Watertown Re-Union Newspaper, September 30, 1885, p. 4:

The following have been drawn as trial jurors to serve at a term of County Court to be held by Judge Walts, beginning Oct. 12:


J. B. Edwards, Pierrepont Manor
Milton Young, city
Geo. B. Kidder, Felts Mills
Silas Consaul, Clayton
James McIntyre, Natural Bridge
Richard Terry, Depauville
William Wilson, Clayton
Christopher Dingman, Dexter
Samuel Patterson, Omar
F. D. Countryman, Pamelia
Geo C. Bibbins, E. Rodman
Reuben Derby, Sterlingville
Herbert Fox, Lafargeville
Benjamin Calhoun, Clayton
Frank L. Collins, Point Peninsula
Wallace Beale, St. Lawrence
Clark Waite, city
Geo. W. Bigelow, Belleville
E. B. Moore, Point Peninsula
David Laird, Cape Vincent
Huron Westcott, Carthage
Rollin Dickerman, Carthage
Ralph Calkins, Pierrepont Manor
Pitt C. Porter, Clayton
Phineas Peck, city
Alvah L. Grrant, Perch River
Albert Carter, Hounsfield
Jermiah P. Carpenter, E. Watertown
Julius Turner, Omar
E. L. Paddock, city
Charles C. Hardy, Burrs Mills
A. Harrison Heath, Rodman
Leonard Williams, Pillar Point
H. K. Doolittle, city
John S. Carpenter, city
Stephen Smith, Redwood




JURORS OF JEFFERSON CO. -

Watertown Re-Union Newspaper, November 25, 1885, p. 6:

The following persons have been drawn to serve as grand and trial jurors at a Circuit Court and Court of Oyer and Terminer to be held in this city December 7:

GRAND JURORS:

NameOccupationResidence
Corbet Bacon farmer Ox-Bow
Lewis B. Sterling clerk 2nd ward, city
C. V. Losee farmer Watertown
H. D. Goodale clerk city
W. H. Little merchant Adams
John R. Babcock cheesemaker Depauville
Peter Weichard gentleman Carthage
James Holcomb farmer Champion
G. F. Isham farmer Rodman
Luke Fulton farmer city
H. S. Hunt farmer city
W. G. Sloat farmer Stone Mills
H. T. Stowell farmer Cape Vincent
Wallace Beadle farmer Cape Vincent
Martin Rugg gentleman Carthage
A. P. Rogers farmer Antwerp
L. W. Tyler gentleman Theresa
W. H. Consaul merchant Clayton
H. P. Stacy farmer Rural Hill
Geo. P. Swind mechanic Chaumont
Wendel Heile farmer Lafargeville
B. J. Ostrander farmer Plessis
Watson M. Wright farmer Clayton
G. A. Huggens mechanic Mannsville

PETIT JURORS:

George Savage, Dexter
Geo. Hass Jr. ,Depauvile
E. S. Stone, Mannsville
John Eleaser, city
John E. Fitzgerald, Clayton
Richard Neary, Carthage
Robert Hitchcock, city
J. J. Williams, Adams Centre
Joseph B. Muzzy, Smithville
John Cullin, Hounsfield
John Morrison, Jr. Pamelia
Edward Spicer, Perch River
Allen Woodward, Antwerp
Peter Favret, Three Mile Bay
Michael Duford, Clayton
Chester Coburn, Champion
B. M. Monroe, Burrs Mills
James M. Freeman, Adams
James McCutchin, city
Edward Seeber, Brownville
W. J. Heyle, Lafargeville
William Armstrong, Wilna
Chester Pierce, Clayton
Thomas Durkin, city
Frederick Hass, Depauville
Andrew J. Baltz, Depauville
Philetus Bettinger, Mannsville
Hiram T. Howland, Black River
S. J. Van Pelt, Carthage
George Moore, E. Hounsfield
James Hickey, Carthage
D. B. Butts, Clayton
James Middleton, Lorraine
James Locklin, St. Lawrence
Samuel J. Bates, Cape Vincent
William M. Wylie, Fishers Landing


Information contributed by volunteer Marilyn Sapienza.


Copyright 2018 Jefferson County NYGenWeb — a member of the NYGenWeb Project

If you have any questions or comments about this page, please contact,
County Co-Coordinator Nancy Dixon or
Co-Coordinator Bruce Coyne.


Return to Jefferson County Genweb Page